7m

Çapkınoğlu

Arınç: Ben olsam dağa çıkardım!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine değinerek, "Benim şahsıma bu zulümler yapılsaydı ben de belki dağa çıkmayı düşünürdüm" dedi.Ak Parti'nin Van'ın Çaldıran İlçesi'nde düzenlediği mitingte konuşan Arınç, Türkiye'de 1.5 yıldan bu yana silahlar

Siyaset 22.03.2014, 17:06
Arınç: Ben olsam dağa çıkardım!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine değinerek, "Benim şahsıma bu zulümler yapılsaydı ben de belki dağa çıkmayı düşünürdüm" dedi.

Ak Parti'nin Van'ın Çaldıran İlçesi'nde düzenlediği mitingte konuşan Arınç, Türkiye'de 1.5 yıldan bu yana silahların sustuğunu belirterek, terörün bitmesini, silahların susmasını artık cenazelerin gelmemesini, ülkede Kürdü, Türkü ile dostça yaşamasını istediklerini anlattı. Arınç, şöyle devam etti:

"Çözüm sürecini en çok destekleyenleden biri bendim. Kürt kardeşlerimizin kahramanlığını, topraklar üzerindeki varlığını taktir eden bir insanım. Beni çok suçladılar. Beni suçlayanlar, Kürtlerin varlığını inkar edenler de alay ediyorlardı. Reddediyorlardı. İnkar ediyorlardı. Hayır Kürt yoktur, onlar şunlardır diye hikaye uyduruyorlardı. Meclis kürsüsüne çıktım bu topraklar üzeninde 20 yıldır değil 1000 yıldır Kürt var. Asil, vatanperver dindar insanardır dedim. 1980'lerden sonra Diyarbakır Cezaevi'nde zulümler yapılırken, Kürtçe konuşmak yasaklanırken, herşeyini kaybetmiş insanlar eğer çıkıp dağa kaçmışlarsa, intikam almak istiyorlarsa onları da anlamamız gekir. Benim şahsıma bu zulümler yapılsaydı ben de belki dağa çıkmayı düşünürdüm diye isyan ettiğim günler oldu. Çok şükür isyan etmedik. dağa çıkmadık ve elimize silah almadık."

NEVRUZDA VERİLEN MESAJ YERİNİ BULDU

Gönüllerinde zaman zaman isyanlar geçirdiklerini belirten Arınç, her şeyin demokrasiyle çözüleceğine inandığını ifade etti. Silahların susması için verilen mesajların yerini bulduğunu belirten Arınç, şöyle konuştu:

"Silahlar sussun diye nevruzda verilen mesaj yerini bulmaya başladı. Bu yıl da tekrarlandı. Terör olayları yok. Münferit olaylar oluyor. Ama geçmişte olduğu gibi silahlı, mayınlı olaylar artık son buldu. Biraz daha sabır. İnşallah çözüm sürecini sobote etmek isteyenlere karşı çıkılırsa, o zaman bu topraklarda çiçeklerin açtığı, insanların huzur içinde yaşadığı bir toplum olacağız. Çoğu gitti azı kaldı. Baldıran zehiri içerek bu işin sonunun hayırlı olmasını diliyorum."

Hiç bir hükümetin çözüm sürecine cesaret edemediğini ileri süren Bülent Arınç, "Sadece rahmetli Özal yapmak istedi ama ona da izin vermediler. Binlerce insanın kanının döküldüğü, herkesin ağıtlar yazdığı bir Türkiye'de ben çözüm sürecine sahip çıkacağım demek cesaret ister. Bugün de hiçbir parti Ak Parti kadar samimiyetle durmuyor" dedi. Arınç, BDP milletvekillerinin de çözüm sürecini desteklidiklerini kaydettinten sonra "Zaman zaman yaptıkları davranışlarla zor şeyler söylüyorlar kabul edilmeyecek hazmedilmeyecek şeyler söylüyorlar. Ama sabrın sonu selamet diyoruz. Millet yıllardır sabrediyorsa sonuncunu alacak. Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır" diye konuştu.

Hükümetin yalan ve iftiralarla yıpratılmaya çalışıldığını öne süren Arınç, "Belden aşağı vurarak Başbakanı lekeleriz diyenler var. Duvara çamur atın izi kalır diyorlar. CHP'nin MHP'nin siyasette kullandığı bu yolsuzluk iddialarına kimse inanmıyor. Partimizin adı ak kimsenin kara çalmasına izin vermeyiz" dedi.


Yorumlar (6)
ali duran 8 yıl önce
ne diyeyim adam doğru söylüyor.doğru söze hacet olmaz.Kürdleri ayaklandıran dağa çıkmasının yolunu açan Dinsizlik,Kafatasçılık,Türkçülük,Etnikçilik üzerine tahsis edilen bu laik gevur nizamı rejimdir bu rejim insanları dinden soğutup eğitimini yasaklayıp ahlaksız edebsiz bir toplum olmasını sağlamıştır bu millet malesef yarısı çürük Elma'dır yani bu milletin yarısı ümmeti Kemal olmuştur.
EMRE NEHIR 8 yıl önce
Böyle siyasi partiler varken Bu Ülke bölünür.Dediği laflara bak ben olsam bende dağa çıkardım insanları dağamı teşvik ediyorsun? Zaten Çözüm süreci dediğiniz masal sayesinde dağa çıkan sayısında ciddi artış var sizler sayesinde rahatcana apo posterlerinle insanlar geziyor heryer ne hale geldi ünvlere kadar girdi pkk.
AHMET CAN 8 yıl önce
O halde verdiğimiz binlerce şehit olanları haketti öyle mi? Namusla azimle verilen şehitlerimizin mücadelesi boşunaydı o halde öyle mi? Bebek katilinin yaptıklarını hoş görelim o halde öyle mi? Vallahi vicdanlarınızı kaybetmişsiniz, akli melekelerinizi yitirmişsiniz. Gün gelecek Rabbimin şamarı yüzlerinize indiği zaman and olsun ki zevkten dört köşe olacam!
AHMET CAN 8 yıl önce
O halde verdiğimiz binlerce şehit olanları haketti öyle mi? Namusla azimle verilen şehitlerimizin mücadelesi boşunaydı o halde öyle mi? Bebek katilinin yaptıklarını hoş görelim o halde öyle mi? Vallahi vicdanlarınızı kaybetmişsiniz, akli melekelerinizi yitirmişsiniz. Gün gelecek Rabbimin şamarı yüzlerinize indiği zaman and olsun ki zevkten dört köşe olacam!
AHMET CAN 8 yıl önce
Keşke olaydında sende çıkaydın sonrasını görürdün!
ertekin aytaç 8 yıl önce
fırtına öncesi sessizlik var .terörü bitirdik zannetmeyin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@