AK Partili vekiller Osmanlıca öğreniyor

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, Osmanlıca'nın büyük bir hazine olduğunu belirterek, Osmanlıca'yı öğrenerek o hazinenin anahtarını aldıklarını söyledi.Milletvekillerinin Osmanlıca dersi almasını organize eden AK Parti'li Erdoğan, konuyla ilg

Siyaset 20.12.2014, 11:41
AK Partili vekiller Osmanlıca öğreniyor

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, Osmanlıca'nın büyük bir hazine olduğunu belirterek, Osmanlıca'yı öğrenerek o hazinenin anahtarını aldıklarını söyledi.

Milletvekillerinin Osmanlıca dersi almasını organize eden AK Parti'li Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Osmanlıca'nın, Türklerin ecdadının yazdığı, okuduğu ve konuştuğu bir dil olduğunu söyledi. 

Osmanlıca'nın büyük bir kültür, birikim ve hazine olduğuna işaret eden Erdoğan, "Biz o eserlerden, hazineden okuyamadığımız için mahrumuz. Osmanlıcayı öğrenmekle, o hazinenin anahtarını almış olacağız. O anahtarla hazinede ne var ne yok, onları öğreneceğiz. Geçmişimizle olan irtibatımız ve bağımızın koparılmasının doğru olmadığını yaşayarak gördük. O edebiyat, kültür, birikim ve tecrübelerden istifade edilmesi ve gün ışığına çıkartılması gerekiyor" dedi.

Erdoğan, Meclis koridorlarında, Osmanlıca yazılan eserler ve yazılar olduğunu ancak milletvekilleri olarak bunları okuyamadıklarını belirterek, "Bu, büyük bir acizliktir. Osmanlıca aslında, Osmanlı Türkçe'sidir. Milletvekili arkadaşlarımızla beraber, 'Osmanlıcayı nasıl öğrenebiliriz' diye kendi aramızda konuştuk, 'bu dili okumalıyız' dedik ve bu kursa başladık" diye konuştu.

Bu konuda uzman vakıflardan birisi olan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayan Hayrat Vakfı'ndan destek aldıklarını ifade eden Erdoğan, kursa yaklaşık AK Parti'li 20 milletvekilinin katıldığını, milletvekillerinin okumaya başladığını, ileri ki günlerde daha seri bir şekilde okuyacaklarını bildirdi. 

Mehmet Erdoğan, her gün 2 saat olmak üzere, toplamda 20 saat ders alacaklarını söyledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
apa 7 yıl önce
Şimdimi aklınız başınıza geldi. Sizi gidi yalakalar.
Ali Papa 7 yıl önce
Osmanlı saray kültürünüde öğrenmeleri gerekir. Saray ziyaretlerinde uygulanacak prosedürleri gösteren bir el kitabını vekillerine dağıtmalarında yarar var.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@