kebir reklamı

Adnan Günnar"Türkiye Şantiye gibi"

 Akparti Trabzon ilbaşkanı Adnan Günnar yazılı bir basın açıklaması yaptı. Günnar Köydes'in sayesinde bugüne kadar  vatandaşın ayağına büyük hizmetler gittiğini söylediGünnar'ın yazılı açıklaması aynen şöyle                                        BASIN AÇ

Adnan Günnar

banner197

 Akparti Trabzon ilbaşkanı Adnan Günnar yazılı bir basın açıklaması yaptı. Günnar Köydes'in sayesinde bugüne kadar  vatandaşın ayağına büyük hizmetler gittiğini söyledi

Günnar'ın yazılı açıklaması aynen şöyle

                                        BASIN AÇIKLAMASI

AK Parti iktidarı döneminde Köylerin Alt yapı sorunlarının çözümüne öncelik verilmiş ve bu bağlamda; T.C. Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Köy Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) 2005 yılında hayata geçirilerek; “Yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak” ilkesi doğrultusunda özelleştirmeden sağlanan kaynaklarla 7 yılda ülke genelinde tahsis edilen kaynaklar köylerin altyapı yatırımlarına ayrılmış ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kırsal kalkınma projesi başlatılmış ve köylerimiz adeta birer şantiyeye çevrilmiştir.

 KÖYDES Projesi ile ilimize 2005-1012 döneminde  250.395.000 TL ödenek aktarılmış ve  toplam 3918 proje gerçekleştirilmiştir. Köy yolları sektöründe 3515 projede;  28 km Tesviye(yeni yol) ,497 km  onarım (yol genişlemesi),190 km stabilize,456 km yol betonlaması,485 km asfalt yol,1073 adet sanat yapısı ve 14 adet köprü inşa edilmiştir. İçmesuları sektöründe ise 403 proje,kanalizasyon sektöründe 8 proje, toprak ve su kaynakları sektöründe ise 2 proje gerçekleştirilmiştir.

 Türkiye’de toplam köy yolu ağı uzunluğu 291.585 Km. iken, Trabzon’da  477  köydeki  köy yolu ağı uzunluğu  12.172 km dir. Trabzon bu köy yolu ağı ile ülkemizde birinci sırada yer almaktadır.  Trabzon’daki köy yolu ağı ;  Türkiye köyyolu ağının % 4,17 ’ünü oluşturmaktadır. Bu gün itibarıla ,bu 12.172  km’lik köyyolu ağının; 723 km’si Asfalt (%  6 ) , 1222 km’si Beton yol (% 10), 953 km’si Tesviye (% 7,8 ), 9274 km’si  de Stabilize (% 76 ) dir. Köyyolarının ve içmesularının standartlarının yükseltilmesi çalışmaları İl Özel İdaresi Bütçesi,KÖYDES ödenekleri ve merkezi  hükümetimizden temin edilen ödeneklerle yapılmaktadır.Bu bağlamda ;

                Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Erdoğan BAYRAKTAR tarafından 2012 yılı içerisinde Trabzon İl Özel İdaresine 9.450.000 TL ödenek sağlanmıştır. Bu ödeneklerden :Kalkınma Bakanlığından 2.000.000 TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 1.900.000 TL. ve bağış yoluyla 500.000 TL ödenek ile ilçelerimizdeki grup yollarımız ağırlıklı olmak üzere toplam 14,6 Km. yol betonlaması, 20,7 Km. BSK (Bitümlü Sıcak Karışım) asfalt yapılmıştır.

Bunun yanı sıra ;İller Bankası A.Ş den  3.540.000 TL ödenekle Of-Hayrat Grup içmesuyu ana isale hattı ihale edilmiş ve çalışmalara başlanmıştır.Hayrat Geçitli köyü içmesuyu projesi tamamlanmıştır.İller Bankası A.Ş. sağlanan 360.000 TL ödenekle 2,5 km yol betonlaması ve Mahalli idareler Genel Müdürlüğünden sağlanan 400.000 TL ödenekle Akçaabat Acısu Köyü İçmesuyu  projesi ihale edilmiştir.

                 2012 yılı içerisinde ilimizde muhtelif zamanlarda şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen heyelan ve sel afetleri sonucunda  başta Araklı ilçemiz olmak üzere,Beşikdüzü,Yomra ve diğer ilçelerimizdeki köy yollarımızın ve içme sularımızın alt yapıları önemli ölçüde hasar görmüştür. Bu hasarların giderilmesi için İl Özel İdaresince teknik raporlar düzenlenmiş ve Başbakanlık  AFAD Dairesi Başkanlığından ödenek talebinde bulunulmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn Erdoğan Bayraktar’ın ısrarlı takipleri sonucunda,Bugün itibariyle bu hasarların giderilmesine yönelik  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca 2.600.000 TL. ödenek il Özel İdaresine tahsis edilmiştir. Bu ödenekle  ilçelerimizde afetten etkilenen köylerimizde hasar tespiti yapılan sanat yapıları, menfezler vb. inşa edilecektir.

                Bunun yanında, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan BAYRAKTAR'ın katkılarıyla, 2013 yılı içerisinde asfalt ve beton yol yapımında kullanılmak üzere Kalkınma Bakanlığından 5.000.000 TL. ödenek  sağlanmıştır.Bu ödenekle; ilçe köy yollarımızda 17 Km. asfalt, 21 Km. yol betonlaması yapılması planlanmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adil türk - 5 yıl önce
Vergiler ,zamlar vatandaş adeta nasıl geçineceğim diye düşünmekten kafayı yedi.Trabzona şöyle 1000 -2000 Kişi çalıştıracak büyük sanayi geldimi ,işsizlik çözüldümü,?Trabzonun ücret dağılımı çok düşük.Öyle sağı solu süslemeyle ve yol yapmaylada bu işler çözülmüyor.Önce vatandaşa refah payını yansıtacaksın.