Yanlış Diyete Dikkat !

Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sefer Usta, Her 3 Erişkinden Birinin Yaz Aylarında Diyet Yaptığını Hatırlatarak Yanlış Diyetin Sağlık Problemlerini de Beraberinde Getirdiğine Dikkat Çekti.Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sefer Usta, her 3 erişkinde

Yanlış Diyete Dikkat !

Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sefer Usta, Her 3 Erişkinden Birinin Yaz Aylarında Diyet Yaptığını Hatırlatarak Yanlış Diyetin Sağlık Problemlerini de Beraberinde Getirdiğine Dikkat Çekti.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sefer Usta, her 3 erişkinden birinin yaz aylarında diyet yaptığını hatırlatarak yanlış diyetin sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sefer Usta, yaz mevsiminin gelmesiyle daha düzgün bir görünüme kavuşmak için diyet yapanların sayısının arttığını söyledi.

Diyetin doktor kontrolünde ve bilinçli yapılması gerektiğini dile getiren Dr. Usta, “Çoğu kişi doğruluğunu tam olarak bilmeden, etraftaki insanlardan duyduğu şekilde diyet yapıyor. Bu diyetlerle kısa dönemde verilen kilolar sonraki aylarda geri alınıyor. Bir sonraki yıl yine her 3 erişkinden bir tanesi diyet yapmaya başlıyor. Aslında yapılması gereken diyet değil, ideal beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Ancak bu daha zahmetli ve uzun vadeli bir kazanım olduğu için insanlar kısa vadeli çözümleri tercih ediyor” dedi.


Diyeti 'toplumsal bir gerçek' olarak tanımlayan Dr. Usta, diyet yapanlara da şu tavsiyelerde bulundu: “Toplam kalori, kalıcı zayıflamanın en ideal ve doğru yöntemi, doğru kalori yöntemidir.

Kısa dönemde bin kalorilik bir kısıtlamadan ziyade uzun dönemli kalıcı günlük 300 kalorilik bir kısıtlamanın sonuçları çok daha başarılı ve kalıcıdır. Bu 300 kalorilik gizli ancak etkili kısıtlama için tamamen öğünler dışında tükettiğiniz şekerli içecek, bisküvi, kek gibi ürünler alabilirsiniz. Bir bardak şekerli içecek, bir paket bisküvi ve ortalama bir dilim kek en az 300 kilokalori içerir. Günlük 300 kilokalorilik kalıcı bir kısıtlama ayda net bir kilogram yağ demektir.

Diyet ve egzersiz, fiziksel olarak aktif olmak, kalori harcamanın ve dolayısı ile sağlıklı kilo vermenin önemli bir yoludur. Egzersiz ile desteklenmeyen kilo kayıpları vücutta yağ dokusundan çok kas dokusunun azalmasına neden olur. Uzun dönemde geri alınan kilolar ise genellikle yağ şeklindedir. Bu nedenle zayıflarken mutlaka kas ve kemik dokunuzu korumanız önerilir.”

“Ne yediğiniz değil ne kadar yediğiniz önemlidir” diyen Dr. Sefer Usta, “İnsanı alışkanlıkları yönetir. İyi bir beslenme tarzı alışkanlığı hiç diyet yapmadan, istediklerinizin tamamını yiyerek, ideal bir vücut ağırlığına sahip olmanıza yardımcı olabilir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler