7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Türkiye'de insanlar neden ölüyor?

Türkiye’de geçen yıl ölümlerin yüzde 39,8’i dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı. Dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk 5 il sırasıyla Kırklareli, Yozgat, Uşak, Bolu ve Denizli.  Ayrıca, iyi huylu ve köt

Sağlık 02.04.2014, 16:03
 Türkiye'de insanlar neden ölüyor?
Türkiye’de geçen yıl ölümlerin yüzde 39,8’i dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı. Dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk 5 il sırasıyla Kırklareli, Yozgat, Uşak, Bolu ve Denizli. 
 
Ayrıca, iyi huylu ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk 5 il ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Rize ve Tekirdağ olarak belirlendi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2013 yılı ölüm nedenleri istatistiklerine göre; ölüme sebep olan ilk 6 hastalık grubu sırasıyla; dolaşım sistemi hastalıkları (yüzde 39,8), iyi huylu ve kötü huylu tümörler (yüzde 21,3), solunum sistemi hastalıkları (yüzde 9,8), endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar (yüzde 5,6), dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler (yüzde 5,5) ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları (yüzde 4,1) oldu.
 
Ölüme neden olan hastalıklar cinsiyet bazında incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en çok kadınlarda, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise erkeklerde görüldüğü tespit edildi. Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 38,8’i iskemik kalp hastalığı, yüzde 25,2’si serebro-vasküler hastalık, yüzde 17,7’si diğer kalp hastalığı ve yüzde 12,8’i hipertansif hastalıklardan kaynaklandı.
 
KÖTÜ HUYLU TÜMÖR NEDENİYLE ÖLÜMLER
 
Kötü huylu tümör nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 31,3’ü gırtlak ve soluk borusu-bronş-akciğerin kötü huylu tümörü, yüzde 8,9’u midenin kötü huylu tümörü, yüzde 8,2’si lenfaid ve hematopoetik kötü huylu tümörü, yüzde 6,9’u kolonun kötü huylu tümörü ve yüzde 5,9’u pankreasın kötü huylu tümöründen kaynaklandı.
 
Ölüm nedenleri yaş grupları itibariyle incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75-84 yaş grubunda görüldüğü, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin ise en fazla 65-74 yaş grubunda görüldüğü tespit edildi. 
 
Ölüm nedenleri daimi ikametgaha göre incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk 5 il sırasıyla Kırklareli, Yozgat, Uşak, Bolu ve Denizli’dir. Ayrıca, iyi huylu ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk beş il ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Rize ve Tekirdağ olarak belirlendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@