Türk Doktorundan Myom İlacı

Serdar Bulun, yaklaşık 7 milyon dolar bütçeyle geliştirdiği ilacını şöyle tanıttı:"Düzensiz adet kanamaları, kısırlık, düşüklere neden olan ve büyüyerek diğer kanserlerin teşhisini de zorlaştıran rahim urlarını, yan etkisiz tedavi edebilecek, antiprogesti

Türk Doktorundan Myom İlacı

Serdar Bulun, yaklaşık 7 milyon dolar bütçeyle geliştirdiği ilacını şöyle tanıttı:

"Düzensiz adet kanamaları, kısırlık, düşüklere neden olan ve büyüyerek diğer kanserlerin teşhisini de zorlaştıran rahim urlarını, yan etkisiz tedavi edebilecek, antiprogestin olarak nitelenen bir grup ilaç geliştirdik. Önce myom hücreleri, sonra fareler ve daha sonra da insanlar üzerinde denedik. Sonuçlar çok iyi. Şimdi, antiprogestin grubu ilaçlar arasında tedavide en etkili ve aynı zamanda en az istenmeyen yan etkisi olanını geliştirmek için çalışıyoruz."

Illinois Üniversitesi Kadın-Doğum Anabilim Dalı Kısırlık Bölümü Başkanı'yken "endometriosis"e (rahim iç kasının bir başka yerde oluşarak, özellikle regl dönemlerinde ağrıya yol açması) de çare bulan 48 yaşındaki Serdar Bulun, mirasını bağışladığı vakıf tarafından, araştırmalara destek olanlara verilen "George H. Gardner Profesörü" unvanını aldı.

Serdar Bulun, progesteron hormonunun aksi etkisini gösteren antiprogestan grubuna giren ilacın, yan etkilerinin benzerlerine oranla çok az olduğunu söyledi. Antiprogestanların miyomları küçülttüğünü belirten Bulun, "Günde bir tane alınıyor. Ancak ilaç kullanılırken hamile kalınırsa düşük ihtimali var. Altı ay kullandıktan sonra altı ay bırakmak gerekiyor. Bir yıldan fazla kullanıldığında rahmin iç tabakasında kanser olasılığını yükseltiyor. Yani ilaç tavsiyelere uygun alınırsa yan etkisi yok" dedi.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler