Sinüzitiniz rahatsız mı ediyor!

Nezle, grip, alerji, kirli hava gibi nedenlerle bu boşlukların ağızları tıkanıyor. Sinüs boşluklarının dışarı açılan ağzı kapandığı anda sinüslerin havalanması ve boşalması engelleniyor, mikropların temizliği engelleniyor ve mikrop üreyebilecek ortam oluş

Sağlık 15.12.2008, 15:20
Sinüzitiniz rahatsız mı ediyor!

Nezle, grip, alerji, kirli hava gibi nedenlerle bu boşlukların ağızları tıkanıyor. Sinüs boşluklarının dışarı açılan ağzı kapandığı anda sinüslerin havalanması ve boşalması engelleniyor, mikropların temizliği engelleniyor ve mikrop üreyebilecek ortam oluşuyor. Bazen bu mikrop türleri üç-dört günde içinde hızla ilerleyen ve hastayı kısa sürede öldürecek mantarlar olabiliyor ki bu durum daha çok ileri diyabetliler, kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda görülüyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Asım Kaytaz, sinüzit hastalığının tedavisini önce ilaçlarla yapmanın birinci derecede öncelikli olduğunu, ilaçla düzelmiyorsa rinosinüs cerrahisi ve eğer hastalığın durumu uygun ise balon uygulaması yapılması gerektiğini söyledi.

Rinosinüzitler hangi belirtiler ile ortaya çıkıyor?

* Burun tıkanıklığı

* Burun akıntısı ve koyu balgam (sarı, yeşil veya kahverengi)

* Yüzde 50-60 olguda baş ve yüz ağrısı (Yüz ağrısı öne eğilince artar, patlayacakmış gibi hissedilir, iki gözün arasında, yanaklarda, dişlerde, tepede hissedilen ağrılar olur.

* Gözde, kulakta komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

* Öksürük, ağız kokusu, koku alma bozukluğu ortaya çıkar.

* Uyku gece bozulur, apne gibi olaylar ortaya çıkabilir.

* İş gücü kaybı olur, yaşam kalitesi düşer.

Son yıllarda “Balon Sinoplasti” ile yapılan ameliyatların daha sık yapıldığını, bu alanda kullanılan aletler ve ışık kaynaklarının da teknolojik olarak gelişmesinin büyük katkısı olduğuna değinen Prof. Dr. Asım Kaytaz, şu bilgileri verdi:

“Balon sinoplasti ülkemizde son 1,5-2 yıldır kullanılıyor. Endoskopik sinüs cerrahisinin bir aleti olarak görülüyor ve endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda bazı durumlarda kullanıma giriyor. Sinüslerin ağızlarını açıp hastalıkları dokuları iyileştirmek için oraya hava gitmesini, iltihabın atılmasını sağlıyor. Balon işlemi sırasında, sinüslerin ağızlarına girip küçük bir kateter sokuluyor. Balonu şişirip daralan sinüs ağzını genişletiliyor. Bunu cerrahi olarak yapabiliyoruz ama bize ve hastaya büyük kolaylık ve daha çabuk iyileşme sağlıyor. Balon sinoplasti bize seçilmiş olgularda büyük kolaylık getirdi.”

Faydaları nelerdir?

* Daha az kanama oluyor

* Ameliyat sonrasında daha az sıkıntı çekiliyor

* Kısa sürede iyileşiliyor

* Hastanede yatmaya gerek kalmıyor

Ancak bu yöntem her hastada kullanılmıyor. Bazı hastalarda hem klasik cerrahi yöntem hem balon yöntemi kullanılıyor. Prof. Kaytaz, uygun ve doğru seçilmiş vakalarda balon yöntemini uyguladıklarını belirtiyor. Daha çok rinosinüziti çok sık tekrar edenlerde, bir veya iki sinüsü daralanlarda daha uygun bir yöntem. Sonuçta sinüs cerrahisi tam nedeni bilinmeyen bir hastalığa yönelik yapılan bir cerrahi. Çocuklarda ise sinüsler gelişmediğinden daha az uygulanıyor. Prof. Dr. Asım Kaytaz, çocuklarda endoskopik sinüs cerrahisinin çok deneyimli ve bilgili hekimler tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@