banner556

Sigaranın zararları saymakla bitmez

İnsan vücudunda pek çok organa zarar veren sigara, göz sağlığını da tehlikeye atabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ümit Beden, tiroid temelli göz hastalıkları hakkında bilgi verdi.Doç. Dr. Ümit Beden, tiroid temelli

Sağlık 10.10.2012, 15:37
Sigaranın zararları saymakla bitmez

İnsan vücudunda pek çok organa zarar veren sigara, göz sağlığını da tehlikeye atabilir. 

Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ümit Beden, tiroid temelli göz hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Ümit Beden, tiroid temelli göz hastalıkları hakkında şu bilgileri verdi:

GÖZ KAPAĞI TUTULUMU

"Hastalığın en sık görülen iki belirtisinden biri, üst göz kapağının yukarı doğru çekilmesidir. Bu tür hastalar, erken dönemde, botoks enjeksiyonu ile tedavi edilebilirler. Geç dönemlerde ise kapağın cerrahi olarak düzeltilmesi gerekebilmektedir.

GÖZLERİN ÖNE DOĞRU ÇIKMASI

En sık ortaya çıkan ikinci göz belirtisi, gözlerin öne doğru çıkmasıdır. Bunun nedeni göz arkasındaki yağ ve kas hacimlerindeki artıştır. Bu durum kozmetik olarak rahatsızlık veren boyutlara ulaşırsa veya gözün saydam tabakasında (kornea) kuruma-tahriş meydana getirecek kadar belirgin ise cerrahi tedavi gerekli olur. Bu durumda kemik yapıdaki göz çukurunun genişletilmesi için cerrahi yönteme başvurulur.

YUMUŞAK DOKU TUTULUMU

Göz çevresinde ağrı, dolgunluk hissi, kapak torbalanmaları, ışıktan rahatsızlık, kızarıklık ve şişlik gibi yakınmalardır. Hastalığın daha çok aktif döneminde görülen bu belirtiler için kortizon ve ışın tedavisi (radyoterapi) kullanılabilir.

GÖZ DIŞI ADALE TUTULUMU (ŞAŞILIK)

İltihabi reaksiyon, göz küresini hareket ettiren adalelerin genişlemesine ve hareketlerinin bozulmasına neden olur. Bu durumda hastalar çift görmeden ve şaşılıktan yakınırlar. Bu hastalarda ilk aşamada özel prizmatik gözlükler denenebilir. Buna rağmen rahat edemeyen hastalara şaşılık cerrahisi uygulanabilir.

GÖZDEKİ SAYDAM TABAKANIN (KORNEA) ETKİLENMESİ

Göz kapaklarının aşırı açılması nedeni ile korneada kurumalar meydana gelir. Erken dönemde korneanın kuruması ile gözlerde batma hissi ve görmede bulanıklık başlar. Bu aşamada suni gözyaşı damlaları ve gerekirse göz kapama tedavisi faydalı olur. Bazı hastalarda ise; yukarıdaki önerilere ek olarak kapak cerrahisi faydalı olabilir. Korneanın ileri derecede zarar gördüğü bazı olgularda ise cerrahi gerekebilir.

GÖRME SİNİRİNİN ETKİLENMESİ (OPTİK NÖROPATİ)

Özellikle göz dışı kaslarının genişlediği hastalarda optik sinirin kanlanması ve beslenmesi bozulabilir. Bu durum optik sinirde hasar gelişmesine neden olur. Optik sinirin fonksiyonlarının bozulması tiroid ile ilişkili göz hastalığında acil tedavi gerektiren en önemli problemdir. Bu hastalara gerekli görüntüleme ve diğer tetkiklerin ardından yüksek doz kortizon tedavisi verilebilir. Ardından "Orbital dekompresyon cerrahisi" uygulamak gerekebilir. Optik nöropatinin erken tespit edilmesi tedavi başarısını artıracaktır."

SİGARA İÇİLEN ORTAMDA KALMAYIN

Doç. Dr. Ümit Beden, tiroid hormonlarının kontrol altına alınması ve tedavilerin yapılabilmesi için hastanın endokrinoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerektiğini söyledi. Göz hastalığı gelişme ihtimalinin ve hastalığın şiddetinin sigara kullanımı ile arttığını vurgulayan Beden, "Bu nedenle hastalar sigara kullanıyor ise bırakmaları önerilir. Hastalar sigara içmese bile sigara içilen ortamda bulunmaları da kendileri için zararlıdır" dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@