"Sigara salgın bir hastalıktır"

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, ''Sigara, özentiyle başlanan, görsel yolla bulaşan salgın bir hastalıktır'' dedi. Trabzon Valiliği, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi ile Doğu Kara

Sağlık 20.12.2008, 15:10

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, ''Sigara, özentiyle başlanan, görsel yolla bulaşan salgın bir hastalıktır'' dedi.

Trabzon Valiliği, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi ile Doğu Karadeniz Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından organize edilen ''Türkiye'de tütün kullanımıyla ilgili önde gelen sorunlar ve çözüm önerileri'' konulu panel, Trabzon'da bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Erdöl, çok önemli süreçlerden geçen ''5727 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun''un, sağlık ve koruyucu hekimlik alanında Türkiye'de yapılmış en önemli yasa olduğunu söyledi.

Gelecekteki süreçte bunun faydalarının görüleceğini ifade eden Erdöl, ''Belki de altı ay sonra, bir yıl sonra hastanelere müracaat eden astımlı bebeklerin sayısının azaldığını, kalp kriziyle ölenlerin, felçli olarak müracaat edenlerin azaldığını gördüğümüzde buna çok daha iyi inanacağız. Çünkü insan genelde gördüğüne inanır'' diye konuştu.

Sigaranın, özentiyle başlanan, görsel yolla bulaşan salgın bir hastalık olduğunu dile getiren Erdöl, ''Bu hastalık, diğer bulaşıcı hastalıklar gibi sadece yakından bulaşmıyor. Televizyonla, internet aracılıyla bulaşıyor. Bizim bu yasayla korumak istediğimiz çocuklar ve gençler, pasif içiciler. Biz kayıp nesiliz, çocuklarımız öyle olmasın. Önceki dönemlerde toplumu sigara konusunda yanlış eğittik. Şimdi el birliğiyle doğruları yapmaya çalışıyoruz'' dedi.

Bir önerileri olduğunu, ''Sanki Yaktım'' isimli bir projeyi hayata geçirmek istediklerini anlatan Cevdet Erdöl, şunları söyledi:

''Günde 5 YTL'lik sigara içen kişi ayda 150 YTL para harcar. Bir insan bu 150 YTL ile neler yapabilir? Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakanımız açıkladı, TOKİ'den 100 YTL taksitle ev alınabiliyor. 'Sanki yaktım' diyerek bu sigaraya giden parayı biriktiren kişi 1,5 ev alabilir. Demek ki en az bir ev alınabilecek kadar sigarayı bir kişi yakabiliyor. Yakmayacaksınız, biriktireceksiniz.''

-YASANIN İKİNCİ AŞAMASI-

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Başkanı Yavuz Mehmet Kontaş ise tütün kullanımının Türkiye'nin önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirterek, ''Sigara, dünyada her yıl 5 milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Türkiye'de tütün kullanımına bağlı olarak her yıl 100 bin kişi hayatını kaybetmektedir'' dedi.

4207 sayılı yasanın sigara kontrolüyle ilgili getirdiği yenilikleri bir adım daha ileri götüren ve 19 Mayıs 2008'de yürürlüğü giren 5727 sayılı yasanın hazırlık aşamalarını, kuruluş olarak desteklediklerini ifade eden Kontaş, şunları kaydetti:

''Kuruluşumuz, dünyanın en ileri tütünle mücadele yasası olarak ifade edilen yasanın tamamen dumansız ortamları oluşturacak bir anlayışla kabul edilmesine katkıda bulunmuştur.

Yasanın ikinci aşaması olan restoran ve kafelerde sigara içilmesini engelleyen hükümlerin yürürlüğe gireceği 19 Temmuz 2009 tarihi, yasanın başarıyla uygulanması anlamında önemli bir tarihtir. Bu anlamda özellikle mülki amirlere ve yerel yöneticilere, ayrıca sağlık idarecilerine ve toplum liderlerine önemli sorumluluklar düşmektedir.''

-SİGARA ÖLÜM NEDENİ-

Konunun tıbbi boyutunu anlatan Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü de her 4 ya da 5 erişkinden birinin ölüm nedeninin sigara olduğunu dile getirerek, ''Dünya Sağlık Örgütü, sigara kullanımını bir hastalık olarak görmektedir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Tüm dünya bu küresel salgın tehlikesiyle karşı karşıyadır'' diye konuştu.

Her 6 saniyede bir kişinin, sigaranın neden olduğu hastalıktan yaşamını yitirdiğini anlatan Prof. Dr. Özlü, şöyle dedi:

''Sigara içenlerin yarısı, sigara içtikleri için ölmektedirler. Günde 20 adetten fazla olmak üzere 25 yıl sigara içen kişinin beklenen yaşam süresi, sigara içmeyenlere göre yüzde 25 azalıyor. Sigaranın dumanında 6 bin çeşit kimyasal madde var. Dünyada her gün 80 bin-100 bin genç bağımlı hale gelmektedir. Sigarayı deneyen gençlerin yüzde 33 ile 85'i bağımlı olur.''

Panele, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, AK Parti Sosyal İşler Başkan Vekili Dr. Nevzat Doğan, bazı daire amirleri ile sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri katıldı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@