kebir reklamı

SGK'dan özel sigortalılara müjde!

 Özel sigortası olanlara büyük müjde! SGK, geçtiğimiz hafta yayınladığı genelgeyle, özel sağlık sigortası olanların da SGK’nın sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önünü açtı.SGK, özel sağlık sigortası olanları da genel sağlık sigortası kapsamına

 SGK'dan özel sigortalılara müjde!

banner197

 

Özel sigortası olanlara büyük müjde! SGK, geçtiğimiz hafta yayınladığı genelgeyle, özel sağlık sigortası olanların da SGK’nın sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önünü açtı.

SGK, özel sağlık sigortası olanları da genel sağlık sigortası kapsamına aldı. Buna göre özel sigortası olanlar, faturalarının belirli tutarını SGK’ya fatura edebilecek. Kalan kısmı ise sigorta ödeyecek.

ÖZEL sağlık sigortası olanlar, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında artık sağlık giderlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) da fatura edebilecekler. SGK, geçtiğimiz hafta yayınladığı genelgeyle, özel sağlık sigortası olanların da SGK’nın sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önünü açtı. Bugüne kadar özel sağlık sigortası olanlar tedavi giderlerini ya sigorta şirketine ya da SGK’ya fatura edebiliyor; özel hastaneler de sağlık harcamalarının tamamını özel sigortadan alıyordu.

Model Avrupa’da uygulanıyordu

Yeni yayınlanan genelgeyle, özel sigortası olanlar sağlık harcamalarının belirli bir tutarını SGK’ya fatura edebilecek; üstü için de özel sağlık sigortasından yararlanabilecek. SGK tarafından kapsama alınmayan, kapsama alındığı halde kısmen karşılanan, yani ilave ücret ödenen ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası olarak tanımlanan ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ yıllardır Almanya, Hollanda ve Fransa gibi birçok gelişmiş ülkede uygulanıyor. Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren yoğun şekilde tartışılmaya başlanan ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, ilk kez 5510 sayılı Kanun’un 98. maddesinde konu edildi. 2011 yılının ekim ayında yayımlanan Orta Vadeli Program’da (2012-2014) ‘tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sigortası modellerinin geliştirileceği’ konusuna yer verildi. Kanunun 98. maddesinde, konuyu sigortacılık ilkeleri çerçevesinde düzenleme görevi, SGK’nın uygun görüşü alınmak koşuluyla Hazine Müsteşarlığı’na verildi.

 

SGK tarafından finansmanı sağlanmayan estetik girişimler, akupunktur gibi alternatif tedaviler gibi sağlık hizmetleri, ilave ücret tutarları, otelcilik ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar ve özel hastane ile sigorta şirketi arasında yapılabilecek anlaşmaya göre Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları üzerinde kalan tutarlar ‘Tamamlayıcı Sağlık Hizmeti Sigortası’ kapsamında bulunacak. Ancak, kanun gereği hasta katılım payları özel sigorta konusu yapılamayacak.

 

SUT’un üzerini şirket ödeyecek

Düzenlemeye göre, sigorta şirketi ile özel hastane bir sağlık hizmetinin fiyatı konusunda kendi arasında bir anlaşma yapabilecek. Bu durumda, sağlık hizmet bedelinin SUT fiyatı SGK’ya, SUT’un üzerinde kalan kısmı da sigorta şirketine fatura edilebilecek. Örneğin ‘Tamamlayıcı Sağlık Hizmeti Sigortası’ yaptıran bir kişi, normal doğum için sözleşmeli/protokollü bir sağlık hizmet sunucusuna başvurduğunda, SUT fiyatı olan bedel SGK’ya, hastanenin istediği ilave ücret ise özel sigorta şirketine fatura edilebilecek. Ayrıca sigorta şirketi ile hastane arasındaki ‘normal doğum fiyat anlaşması’ da yine sigorta şirketi  tarafından karşılanacak.

2 YILDA YÜZDE 80 BÜYÜDÜ

2.78 MİLYON ÖZEL SAĞLIK SİGORTALISI VAR

TÜRKİYE’DE özel sağlık sigortası olan kişi sayısı son iki sene içerisinde yüzde 80 arttı. Genellikle şirketler tarafından çalışanlarına yönelik olarak yaptırılan grup sağlık poliçe sayısında azalma görülürken, ferdi olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçe sayısındaki artış yüzde 366 olarak gerçekleşti. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verilerine göre 2009 yılı kasım sonu itibariyle Türkiye’de özel sağlık sigortası poliçesine sahip kişi sayısı 1.28 milyon iken bu rakam 2011 Kasım ayı itibariyle 2.28 milyona yükseldi.  Ferdi olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçe sayısı ise 360 binden 1.32 milyona yükseldi. Bu ferdi poliçeler aracılığıyla özel sağlık sigortasına sahip olan kişi sayısı ise 532 binden 1.49 milyona çıktı

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.