7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

SGK'dan özel hastenelere teklif

  Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının 2003 yılından beri artırılmaması ve hastanelerin öngörülenden fazla fark alması durumunda getirilen ağır cezalar nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2012 sözleşmesini imzalamayı kabul etmeyen özel hastaneler i

Sağlık 17.01.2012, 10:09
SGK'dan özel hastenelere teklif

  Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının 2003 yılından beri artırılmaması ve hastanelerin öngörülenden fazla fark alması durumunda getirilen ağır cezalar nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2012 sözleşmesini imzalamayı kabul etmeyen özel hastaneler için dört farklı sözleşme hazırlanacağı belirtiliyor. Alınan bilgiye göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de bu konuya sıcak bakıyor.

Türkiye'deki 530 özel hastaneyi ilgilendiren ve imzalanması için bugünün son gün olduğu sözleşmeler için SGK yöneticileri ile özel hastane temsilcileri Ankara'da bir araya gelecek. Özel hastaneler sözleşmeyi imzalamayı kabul etmezse, SGK'lı hastalar bu hastanelere gidemeyecek. Bakan Çelik'in de üzerinde durduğu, hastaneler için dört ayrı sözleşme tipi konusunda Başbakan ve Maliye Bakanı ile görüşüleceği belirtiliyor. Verilen bilgiye göre eğer bu konuda anlaşılırsa, hastanelerin alacağı farklar ve devletin hastaneye ödeyeceği SUT fiyatları değişiklik gösterecek. Hastadan sınırsız fark alacak özel hastaneye SUT fiyatlarının yarısı, üç kat fark almak isteyene SUT'un yüzde 70'i, iki kat fark almak isteyene SUT'un yüzde 80'i ödenecek. Dördüncü grup hastaneler ise şu andaki uygulamaya devam edecek. Zincir hastaneler, hangi hastanelerinin hangi sözleşmeye uyacağına, hasta portföylerine bakarak karar verebilecek. Bu tür bir uygulamanın olması durumunda bugüne kadar SGK'lı hasta bakmamış hastanelerin de uygulamaya dahil olabileceği ifade ediliyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@