7m


7m

hyundai

SGK'dan önemli değişiklikler

Düzenleme ile üniversite hastanelerinde tedavi gören yeşil kart sahipleri gerekli görülmesi durumunda başka bir üniversite hastanesine sevk edilebilecek ve GATA, Haydarpaşa GATA hastanelerinde tedavi görebilecek, meslek hastalığı nedeniyle tedavi gören ki

Sağlık 25.03.2013, 18:13
SGK'dan önemli değişiklikler

Düzenleme ile üniversite hastanelerinde tedavi gören yeşil kart sahipleri gerekli görülmesi durumunda başka bir üniversite hastanesine sevk edilebilecek ve GATA, Haydarpaşa GATA hastanelerinde tedavi görebilecek, meslek hastalığı nedeniyle tedavi gören kişiler, birinci basamak sağlık hizmeti sunucularından kontrol amaçlı sevklerini alabilelecek, kronik hastalıkları nedeniyle ilaç kullananlar reçete alındıktan 6 ay sonrasına kadar, yeniden hekime gitmeden ilaç alabilecek, özel hastanelerde ödenen ilave ücretler gazi ve şehit yakınlarından alınmayacak

 
SAĞLIK HİZMETLERİ 
 
Vatandaşlar, resmi sağlık hizmeti sunucularında uygun yoğun bakım yatağının bulunmaması ve hasta naklinin 112 Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonunda gerçekleştirilmesi koşuluyla yoğun bakım tedavisi için özel sağlık hizmeti sunucularına da sevk edilecek. Bu durumda, naklin 112 Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonunda gerçekleştiğini gösterir belge yeterli kabul edilecek.
 
Kişiler, aynı il içindeki resmi sağlık hizmeti sunucularında tedavinin sağlanabileceği radyoterapi merkezi bulunmaması halinde radyoterapi tedavisi için aynı il içindeki özel sağlık hizmeti sunucularına sevk edilebilecek. Sağlık Bakanlığı dışındaki resmi sağlık hizmeti sunucularına kronik hemodiyaliz tedavisi programı için yapılacak sevkler, aynı yerleşim yerinde varsa bünyesinde hemodiyaliz merkezi bulunan Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti sunucularınca yoksa müracaat edilen sağlık hizmeti sunucusunca yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı dışındaki resmi sağlık hizmeti sunucularına yapılan hemodiyaliz amaçlı sevkler 3 ay süre ile geçerli olup sürenin bitiminde sevk belgesinin yenilenmesi gerekecek. 
 
YURTDIŞI NAKİLLERİ 
 
Yurt dışına tedaviye gönderilen hastaların hastalığın komplikasyonu ve acil durumlar hariç sadece sevke konu hastalıklarına ait bedeller, ödenmekteyken hastalığıyla ilişkili durumlar ortaya çıkması halinde buna ilişkin tedavilerin de ödenebileceği düzenlendi. Kurum maluliyet birimlerince yapılan sevklerde, sağlık hizmeti sunucularına 3 iş günü içinde müracaat etme zorunluluğu 10 iş gününe çıkarıldı.
 
MESLEK HASTALIKLARI 
 
Düzenlemeye göre, meslek hastalığı nedeniyle tedavi gören kişiler, birinci basamak sağlık hizmeti sunucularından kontrol amaçlı sevklerini alabilelecek. Meslek hastalığı tespit edilen kişilerin yol parasının ödemesi kolaylaştırılarak, hastaların yol parası, aile hekimince sevk edilmesi halinde bile ödenecek. 
 
ORGAN BAĞIŞI
 
Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşların organ bağışı için bir ilden diğer bir ile gitmeleri durumunda yol, gündelik ve refakatçi giderleri SGK tarafından karşılanacak.
 
REÇETE VE İLAÇ DÜZENLEMELERİ
 
Düzenleme öncesinde kronik hastalıkları nedeniyle ilaç kullananlar, her bir reçete ile 3 aya kadar kullanıma yetecek miktarda ilaç alabilme şansına sahipken düzenleme ile reçete alındıktan 6 ay sonrasına kadar, yeniden hekime gitmeden ilaç alabilecek. Türkiye'de tedavi şansını biten hastalardan ihtiyacı olanlar için yurt dışından getirilen ilaçlar listesine kanser ve kalıtsal hastalıklarda kullanılan öncelikli olarak 13 yeni ilaç ilave edilecek. 
 
ŞEKER HASTALARI
 
Düzenleme ile oral antidiyabetik tedavi gören Tip II diyabet hastaları için SGK tarafından ödenen şeker ölçüm çubuklarının sayısı 4 kat artırılacak. Bu sayede belirli bir süre için ödenen şeker ölçüm çubuğu sayısı, 6 ayda 50 adetten, 3 ayda 100 adete çıkarılmış olacak. Ayrıca, piyasada bulunmasında sorun olabilecek ilaçların fiyatlarında iyileştirme yapılacak. 700'e yakın ürünün iskonto muafiyeti talebi değerlendirilerek, geçen yıl karar verilen 266 ürüne ilave olarak 45 üründe daha 7,5/8,5 iskonto için muafiyet tanımlanacak. 
 
GAZİ VE ŞEHİT ÖZEL HASTANE 
 
Özel hastanelerde ödenen ilave ücretler gazi ve şehit yakınlarından alınmayacak. Düzenleme öncesinde gazi ve şehit yakınlarından ancak resmi sağlık kurum ve kuruluşları tarafından sevk edilmeleri durumunda ilave ücret alınmıyordu.
 
YEŞİL KARTLILAR 
 
Tebliğde yeşil kartlılar içinde birçok düzenleme yapıldı. Buna göre üniversite hastanelerinde tedavi gören yeşil kart sahipleri gerekli görülmesi durumunda başka bir üniversite hastanesine sevk edilebilecek. Önceki düzenlemede bu uyguluma bulunmuyordu.
 
Yeşil kartlılar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularına (GATA, Haydarpaşa GATA ve TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi) doğrudan müracaat edebilecek. Yeşil kartlılar ayrıca yanık, vurgun, soba zehirlenmesi gibi durumlarda uygulanan "hiperbarik oksijen tedavisi" için resmi ve özel sağlık hizmeti sunucularına doğrudan müracaat edebilecek. Primi devlet tarafından karşılananlar, organ nakli ve nakil sonrası kontrolleri için doğrudan üniversite hastanelerine gidebilecek. Ayrıca kadavradan organ nakli için özel sağlık hizmeti sunucularına doğrudan başvurabilecek. 
 
TIBBİ MALZEMELER VE PROTEZLER 
 
Düzenleme ile ağız ve diş tedavilerinde hastaya aldırılan greft, membran gibi tıbbi malzemelerin hastane tarafından temini zorunlu hale gelecek. Tıbbi malzeme ödemelerinde iller arasındaki farklı uygulamalar sona erdirilecek. Vatandaşlara SGK tarafından sağlanan protez ve ortezlerin sayısı artırılacak. Bazı tıbbi malzemelerin SGK tarafından karşılanması için istenen bir takım belgeler kaldırılacak. 
 
Terör olayları sonucu gazi olanların kişiye özel olarak üretilen akülü tekerlekli sandalye ve biyonik el gibi yüksek teknolojiye sahip protezlere ulaşımı ve banyo protezleri gibi yaşam kalitesini artıran tıbbi malzemelere ulaşımı kolaylaştırılacak. 
 
YURT DIŞI SİGORTALI MÜRACAATLARI
 
Yabancı ülkelerle yapılan sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılan kişilerin sağlık hizmetleri, Kurumca düzenlenmiş ve onaylanmış "Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi" ne istinaden sağlanacak. Ancak Almanya ile yapılan sosyal güvenlik sözleşmesi kapsamındaki kişiler için MEDULA sistemi üzerinden ayrıca provizyon alınacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@