SGK-Eczane pazarlığı sürüyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) dün sürpriz bir şekilde buluştu. Görüşmede, birlikten 'kepenk kapatma' eyleminin vatandaşı mağdur ettiği ve tekrarlanmaması istendi. Ayrıca TEB'in eczanelerden aldığı 500 liralık sözleşme bede

SGK-Eczane pazarlığı sürüyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) dün sürpriz bir şekilde buluştu. Görüşmede, birlikten 'kepenk kapatma' eyleminin vatandaşı mağdur ettiği ve tekrarlanmaması istendi.

Ayrıca TEB'in eczanelerden aldığı 500 liralık sözleşme bedelinin sıfırlanması ya da aşağıya çekilmesi de gündemde.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Türk Eczacıları Birliği ile ilaç alım protokolünü feshetmesiyle başlayan krizde yeni bir gelişme yaşandı. SGK Başkanı Mehmet Emin Zararsız, Erdoğan Çolak'ın başkanlık ettiği TEB heyetiyle dün akşam bir araya geldi. Görüşmede, birliğe 4 şart sunuldu.

Taraflar arasında yaşanan krizin 16 Ocak'tan itibaren vatandaşın ilaca ulaşmasında mağduriyete yol açmaması için SGK ile eczacılar arasındaki trafik hızlanıyor.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla TEB'i kabul eden SGK Başkanı Zararsız, heyete, yeniden sözleşme imzalamak için 4 şart sundu.

Bunlardan ilki 'eylemsizlik' olarak belirlendi. TEB'in her aşamada kepenk kapatma eylemi yapmasını siyasi bulan SGK, muhatabına benzer eylemlerin yapılmamasını net bir şekilde iletti.

Kurum bu konudaki kararlılığını, benzer eylemler yapılması halinde imzalanacak sözleşmeyi tek taraflı iptal edeceğini belirterek ortaya koydu.

TEB, YILLIK 12 MİLYON LİRADAN VAZGEÇECEK Mİ?


SGK'nın şartları arasında, birliğin üye eczanelerden yaptığı kesintinin kaldırılması da bulunuyor. Kurum, Eczacılar Birliği'nden yaklaşık 24 bin serbest eczaneden eczane başına aldığı 500 liralık sözleşme bedelini kaldırmasını da istiyor.

Gerekçe olarak, kendisinin eczacılara verdiği hakkın birlik tarafından eczanelere parayla satılmasını gösteriyor. TEB ise yıllık 12 milyon lirayı bulan 'sözleşme bedeli' gelirinden olmak istemiyor. Eczacılar Birliği'nin bu yüzden SGK'ya 500 lira yerine daha düşük sözleşme parası alma teklifi sunacağı belirtiliyor.

SGK, TEB'e ayrıca İlaç Takip Sistemi'ne 'muhalif' davranılmaması mesajını da iletti. Sitemin, sahte ve miadı dolmuş ilacın satılmasını engelleyeceği, dolayısıyla sorunsuz işlemesi için eczacıların konuyu sahiplenmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

ECZACILAR YARIN KÖŞK'E ÇIKACAK


TEB Başkanı Erdoğan Çolak ve merkez heyetinin bugün bir toplantı yaparak, dün akşamki görüşmenin değerlendirmesini yapması bekleniyor.

TEB'in; SGK'nın eczanelerle tek tek sözleşme imzalamasının önüne geçmek için söz konusu şartları kabul ettiği, bununla birlikte sözleşme parasında pazarlıkların süreceği ileri sürülüyor. Bu arada uzlaşma trafiğine yarın Çankaya Köşkü de eklenecek.

TEB ve eczacılar, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çıkıp taleplerini iletecek

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler