Sağlıkta ceza dönemi geliyor

Bundan böyle kasıtlı olarak hastasının ölümüne, geçici veya sürekli sakat kalmasına sebep olan doktorlar ömür boyu meslekten men edilecek. Son dönemde yaşanan hekim hatalarına verilen cezaların 'ödül' gibi olması Sağlık Bakanlığı'nı bu konuda yeni bir düz

Sağlık 07.10.2008, 09:50
Sağlıkta ceza dönemi geliyor
Bundan böyle kasıtlı olarak hastasının ölümüne, geçici veya sürekli sakat kalmasına sebep olan doktorlar ömür boyu meslekten men edilecek.

Son dönemde yaşanan hekim hatalarına verilen cezaların 'ödül' gibi olması Sağlık Bakanlığı'nı bu konuda yeni bir düzenleme yapmaya zorladı. Hasta haklarını koruyan ve hekimlerin sertifikalandırılmasını öngören taslak yasalaştığında yanlış tedavi yapan doktorlar ağır cezalarla karşı karşıya kalacak.

Kamuoyunda büyük tepki uyandıran Şanlıurfa'da 18 aylık bebeğe AIDS'li kan veren hemşireye sadece kademe durdurma cezası verilmişti. Konya'da ise hastasının tümörlü böbreği yerine sağlamını alan doktora maaşından 500 Yeni Türk Lirası kesme yaptırımı uygulanmıştı. Taslak kabul edildiğinde ihmali söz konusu olan doktorlar meslekten men edilecek. Ayrıca diplomaları da bakanlıkça iptal edilecek. Daha önce hiç görülmemiş cezaların uygulanacağı yeni dönemde şunlar olacak.

UZUV KAYBINA 6 AY UZAKLAŞTIRMA

Kasıtlı olarak hastasının ölümüne, geçici veya sürekli sakat kalmasına sebep olan doktorlar ömür boyu meslekten men edilecek.

Tıbbi bir hata sonucunda hastasının bir uzvunu kaybetmesine neden olan hekimler ise 1 ile 6 ay süreyle meslekten geçici olarak uzaklaştırılacak.

Küçük tıbbi hatalara ise hekimlerin yeniden eğitimden geçirilmesi ve hasta hakları eğitimine tabi tutma zorunlulukları getiriliyor.

iŞTE YAŞANAN SKANDALLAR

Bakanlık yetkilileri, düzenlemenin doktorluk mesleğini tıbbın gerektirdiği şekilde icra etmeyenleri sistemin dışına iteceğini ifade ediyor. Bakanlığı yeni düzenlemeye iten üzücü vakalar.

Ordu Fatsa Devlet Hastanesi'nde Yunus Emre Kahya'nın ayağının kesilmesine neden olan dört doktora sadece kınama cezası verildi.

Muğla Devlet Hastanesi'nde Perişah Aktaş'ın bebeğini anne karnında fazla tutarak ölümüne neden olan doktor A.S hakkında işleme gerek olmadığına karar verildi.

Isparta Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi'ne yüksek ateşli iken gelen Zahide Bulut isimli hastaya kadın doğum uzmanının görüşüne başvurmadan üreme organlarını alan ve enfeksiyon kaptırmak suretiyle ölümüne sebebiyet veren doktor D.Y'ye kınama cezası verildi.

ÖSYM'NiN SINAVINI GEÇEMEYENE İŞ YOK

Oluşturulan Yüksek Sağlık Kurulu'nun belirleyeceği şartlarda ÖSYM'nin yapacağı sınavlarla doktorlar sertifikalandırılacak. Bu sınavla pratisyen ve uzman hekimler tıbbi gelişmeleri yakından takip edip etmedikleri ve iyi tabiplik uygulamalarında bulunup bulunmadıkları tespit edilecek. Sınava girmeyenler ve başarısız olanlar özel ve kamu hastanelerinde hekimlik yapamayacak.

Bu hekimler özel muayenehanelerinde tedavi hizmeti verebilecekler. Ancak buralarda tedavi olanların masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamayacak. Hasta tedavi masraflarını kendi cebinden ödeyecek. ÖSYM sınavını geçemeyen doktorlar hastanelerde çalışamayacak.
Yorumlar (4)
free 12 yıl önce
hükümetin ve her insanın gözü doktorların üzerinde,bu kadar emeğin karşılığında aldığımız paraya bak.küçümsemek için söylemiyorum ama istanbul belediyesi iett otobüs şöforleri pratisyen hekimlerden daha fazla maaş alıyor.yazık okuduğum 6 yıla...
hümeyra 12 yıl önce
sağlık bu ihmale ter yok sağlıkta

yerinde bi karar almış bakanımız

şımarıklılığa son dönemi
orto 12 yıl önce
Bu karar alınırken acaba hangi hekim günde 150 hasta bakar, hangi cerrah günde 4-5 ameliyat yapar. Hangi hekim 10-11 saat hasta ile ve tedavi ile uğraşır. Ne olur söyliyeyim: Her bir hekim 1 hastaya 1 saat zaman ayırır günde 10 hasta bakar, gerisinin canı çıksın modu(AMAÇ BANA BİRŞEY OLMASIN, BANANE KİM BAKARSA BAKSIN)Gider kütüphanede kitabını okur ÖSYM sınavına düzenli çalışıp düzenli olarak sınavını geçer.
GERÇEK 12 yıl önce
Bu kanunlar çerçevesinde riski göze alamayan doktorlar görevden kaçacaktır buna negibi uygulama düşünülüyor acaba,Öncelikle aile hekimi planlanmalı ve her ailenin sorumluluğunu taşıyacak doktorlar oluşturulmalıki bu uygulamaya geçilebilsin ve sonuç alınsın,tabiki insanlar deneme tahtası değil doktorlarda sorumluluğunun bilinciyle hareket etmeleri için güzel bir uygulama ama altyapın müsaitmi?öncelikle bunu çözmeliler bence.......

Gelişmelerden Haberdar Olun

@