alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Prostat Kanserine Karnabahar

Araştırmanın başlangıcında erkeklerin hiçbirinde prostat kanseri yoktu. Tükettikleri tipik gıdalarla ilgili anket doldurdular. Dört yıl süren araştırma boyunca erkeklerde düzenli olarak prostat taraması yapıldı. Toplam 1338 kişide prostat kanseri tespit e

Sağlık 26.07.2007, 08:25
Prostat Kanserine Karnabahar

Araştırmanın başlangıcında erkeklerin hiçbirinde prostat kanseri yoktu. Tükettikleri tipik gıdalarla ilgili anket doldurdular. Dört yıl süren araştırma boyunca erkeklerde düzenli olarak prostat taraması yapıldı. Toplam 1338 kişide prostat kanseri tespit edildi.

Bunlardan 520'si agresif prostat kanseriydi. Sık sık borokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, turp, şalgam gibi sebzeler tüketen erkeklerin, yemeyenlere göre yüzde 40 daha az agresif prostat kanserine yakalandığı görüldü.

Bu tür sebzeleri haftada bir kezden fazla yediğini bildiren erkeklerin, ayda birden az yediklerini bildiren erkeklerden yüzde 52 daha az agresif prostat kanserine yakalandığı tespit edildi. Bu sebzelerden sadece brokoliyi haftada bir kezden fazla yiyen erkeklerin ise ayda birden az yiyen erkeklere göre yüzde 45 daha az bu hastalığa yakalandıkları ortaya çıktı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@