Prostat kanserinde alarm!

Son bulgular artık hastalığın 40’lı yaşlarda da sıklıkla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu nedenle prostat kanserinden korunmak için 40 yaşından itibaren ilk rutin kontrollerinizi yaptırmak gerekiyor. Prostat kanseri Türkiye’de erkeklerde en sık görülen 2. k

Prostat kanserinde alarm!
Son bulgular artık hastalığın 40’lı yaşlarda da sıklıkla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu nedenle prostat kanserinden korunmak için 40 yaşından itibaren ilk rutin kontrollerinizi yaptırmak gerekiyor. Prostat kanseri Türkiye’de erkeklerde en sık görülen 2. kanser türüdür.’ dedİ.
 
40 YAŞINDAN İTİBAREN 'KAN TESTİ'
 
Prof. Dr. Haluk Özen, Türkiye’de yılda 13 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konurken, erken dönemde belirti vermeyen prostat kanseri için erkeklerin 40 yaşından itibaren prostat kanserinin “kan testi” olan PSA testi ile prostat muayenesi olmasının gerekliliğine dikkat çekti.
 
Özen , ‘‘Bilinenin aksine prostat kanseri günümüzde ileri yaş hastalığı değildir. Son bulgular artık hastalığın 40’lı yaşlarda da sıklıkla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu nedenle prostat kanserinden korunmak için 40 yaşından itibaren ilk rutin kontrollerinizi yaptırmak gerekiyor. Prostat kanseri Türkiye’de erkeklerde en sık görülen 2. kanser türüdür’’ dedi.
 
YILDA 13 BİN HASTAYA PROSTAT KANSERİ TEŞHİSİ KONULUYOR
 
 
Prof. Dr. Haluk Özen, prostat kanserinin erken dönemde belirti vermeyip sessiz ilerleyen bir kanser türü olduğuna da dikkat çekerek, “Belirtilerinin geç dönemde hissedilmesi nedeniyle rutin kontrollerini yaptırmayan bireyler hastalığa ileri evrede yakalanmaktadır. Özellikle ailesinde prostat kanseri vakası görülmüş bireylerin yıllık kontrollerini mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 13 bin hastaya prostat kanseri teşhisi konulmaktadır.
 
Günümüzde Almanya ve Türkiye’nin nüfusları aynı olduğu halde, Almanya’da tanı almış prostat kanseri hastaları Türkiye’dekine göre 4 kat daha fazladır. Bu durum bize Türkiye’de tanı konmamış pek çok hasta olabileceğini düşündürmektedir. Erken tanı, tüm hastalıklarda olduğu gibi prostat kanserinde de hayat kurtarır. Prostat, kanser riskinin yanısıra erkeklerde en sık görülen bazı hastalıkların da kaynağı olabilir’ şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler