banner192

Pişirmeden önce, bunu sakın yapmayın!..

İn­gil­te­re Gı­da Stan­dart­la­rı Da­ire­si­’ni­n (FSA), 4 bin 500 ki­şiy­le yap­tı­ğı an­ket ka­tı­lım­cı­la­rın yüz­de 44'ünün ta­vu­ğu pi­şir­me­den ön­ce yı­ka­dı­ğı­nı or­ta­ya çı­kar­dı. FSA, ta­vu­ğun yı­kan­ma­sıy­la et­ra­fa sıç­ra­yan su­lar ar

Pişirmeden önce, bunu sakın yapmayın!..

İn­gil­te­re Gı­da Stan­dart­la­rı Da­ire­si­’ni­n (FSA), 4 bin 500 ki­şiy­le yap­tı­ğı an­ket ka­tı­lım­cı­la­rın yüz­de 44'ünün ta­vu­ğu pi­şir­me­den ön­ce yı­ka­dı­ğı­nı or­ta­ya çı­kar­dı.
 
FSA, ta­vu­ğun yı­kan­ma­sıy­la et­ra­fa sıç­ra­yan su­lar ara­cı­lı­ğıy­la el­le­re, mut­fak tez­gâ­hı­na, pi­şir­me kap­la­rı­na kam­pi­lo­bak­ter bak­te­ri­si bu­laş­tı­ğı­nı söy­le­di.
 
İn­gil­te­re'de her yıl 280 bin ki­şi­nin kam­pi­lo­bak­ter en­fek­si­yo­nu­na ya­ka­lan­dı­ğı fa­kat an­ke­te ka­tı­lan­la­rın­sa yal­nız yüz­de 28'inin bu en­fek­si­yon­dan ha­ber­dar ol­du­ğu be­lir­til­di.
 
Ta­vuk­la­rı pi­şir­me­den ön­ce yı­ka­yan­lar bu­nu da­ha çok mik­rop­la­rı te­miz­le­mek için ve­ya alış­kan­lık ola­rak yap­tık­la­rı­nı ifa­de et­ti.Kam­pi­lo­bak­ter, gı­da ze­hir­len­me­si­ne ne­den olan bak­te­ri­le­rin ba­şın­da ge­li­yor.
 
ÖLÜM RİSKİ DE TAŞIYOR
 
Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor. Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.
 
Çoğu hastanın rahatsızlığı yalnızca birkaç gün sürüyor fakat gıda zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak sendromu ve sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Bu tip rahatsızlıkların ölüme de neden olabileceği belirtiliyor. En büyük risk grubu 5 yaş altı çocuk ve yaşlılar. FSA Başkanı Catherine Brown, "Araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın olduğunu gösteriyor" dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
levent şahin - 4 yıl önce
Pişirmeden önce yıkamayın diyorlar pişrdikten sonra yıkayacağız yani. İnsan bir açıklama yaparken tam yapar. Der ki tavuğu pişirmeden önce yıkamaya gerek yok. Marketten aldığınız gibi pişirin öyle yiyin. Yıkama esnasında bakterilerden kaynaklı rahatsızlıklar, zehirlenmeler olabiliyor. Ama yok. Mangal dışında genelde herkes pişirmeden önce tavuğu yıkıyor bilinçlendirme açısından daha iyi bir haber yapılması taraftarıyım. Ayrıca Dr Öz ün programına da bir kişi katılmıştı yapılan deneyler sonucunda sütünde zararlı olduğunu söylemişti. Bu millet ne yiyiyecek ne içecek. Su dan başkası yalan. Biri çıkar ona da su içmeyin mazot çin derse şaşırmam.