banner441

Önümüz Bayram, Lütfen dikkat!

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kurban Bayramı için beslenme önerilerinde bulundu. Bakanlık, Kurban Bayramı'nda şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de arttığını kaydederek "Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp

Sağlık 14.11.2010, 17:06
Önümüz Bayram, Lütfen dikkat!

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kurban Bayramı için beslenme önerilerinde bulundu. Bakanlık, Kurban Bayramı'nda şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de arttığını kaydederek "Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir" dedi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklama ile vatandaşları Kurban Bayramı'nda beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uyardı. Açıklamada, şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeleri gerektiği kaydedilerek, "Kurban Bayramı'nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketimi de artmaktadır. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır" denildi.

-KURBAN ETLERİ NASIL PİŞİRİLMELİ-

Etin tüketim miktarının yanı sıra pişirme yöntemlerinin de dikkat çekildiği açıklamada bayramda etlerin nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda vatandaşlara bilgiler verildi. Açıklamada, et tüketiminde kanserojen maddelerin oluşumuna engel olabilecek pişirme yöntemleri önerilerek şöyle devam edildi:

"Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalı. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 santigrat derece olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır."

-"ETLER ÇİĞ VE AZ PİŞMİŞ TÜKETİLMEMELİ"

Bakanlık, hayvanlarda insanlara bulaşan zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıklara karşı da uyararak "Kist hidatik, toksoplazmozis, teniyoz, brusellozis, şarbon ve verem gibi hastalıklar ülkemiz açısında önem arz etmektedir. Özellikle Kurban Bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme) gerekli hassasiyetin gösterilmemesi birçok zoonoz hastalığın yayılmasına zemin hazırladığı gibi çok sayıda insanımızın da bu hastalıklara yakalanmasında neden olabilmektedir. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir" dedi.

Kesilen etlerin korunması ve saklanmasının insan sağlığı için çok önemli olduğu ifade edilen açıklamada kurban etlerinin büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetinde ve buzdolabının buzluk kısmında derin dondurucuda saklanması gerektiği belirtildi


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@