banner556

Müdahale edilmezse sonra çok geç olabilir

Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının, oyuncularını saldırgan hale getirdiği, etkinin zamanla arttığı belirlendi.Fransa'daki Grenoble Üniversitesi'nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etk

Sağlık 11.10.2012, 10:06
Müdahale edilmezse  sonra çok geç olabilir

Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının, oyuncularını saldırgan hale getirdiği, etkinin zamanla arttığı belirlendi.

Fransa'daki Grenoble Üniversitesi'nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etkilerinin ''biriktiği ve kalıcı olabileceği'' sonucuna vardı.

Araştırmaya imza atanlardan Lauren Begue, daha önceki araştırmaların bu tür oyunların saldırganlığa etkilerinin anında ve kısa süreli olduğunu gösterdiğini hatırlatarak, ilk kez şiddet içeren bilgisayar oyunlarının uzun vadedeki etkilerinin incelendiğini vurguladı.

Bilim insanları, her gün 3 saat boyunca kadın ve erkek 70 öğrenciye şiddet içeren ve içermeyen bilgisayar oyunu oynattı. Davranış ve düşüncelerinin belirlenmesi için katılımcılardan, ''Trafik kazası gibi bir durumdan sonra çıkan tartışmada kazayı yapan ya da kazaya neden olan kişinin nasıl tepki vereceğini'' düşünmeleri istendi.

Şiddet içeren oyunları oynayanlar bu kişinin saldırgan ve düşmanca tavır sergileyeceğini belirtti.

Öğrenciler daha sonra birbirleriyle karşı karşıya geldikleri ve birbirlerini cezalandırabilecekleri bir yarışmaya katıldı.

Şiddet içeren oyunları oynayanların karşılarındakini daha fazla cezalandırdığı görüldü.

Her iki durumda da ilk günkü saldırganlık eğilimi daha sonraki günlerde arttı.

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@