alexa metrics

banner536

Meyve suları hakkında şok iddia!

 Prof. Dr. Canan Karatay ezberbozan açıklamalarda bulundu. "İKİ DİLİM EKMEK = İKİ YEMEK KAŞIĞI ŞEKER" Prof. Dr. Canan Karatay ise başta obezite olmak üzere bir çok hastalığın temelinde endüstriyel gıdalar olduğunu ileri sürdü. Karatay, şunları söyledi: "D

Sağlık 11.02.2013, 10:12
Meyve suları hakkında şok iddia!

 

Prof. Dr. Canan Karatay ezberbozan açıklamalarda bulundu.
 
"İKİ DİLİM EKMEK = İKİ YEMEK KAŞIĞI ŞEKER"
 
Prof. Dr. Canan Karatay ise başta obezite olmak üzere bir çok hastalığın temelinde endüstriyel gıdalar olduğunu ileri sürdü. Karatay, şunları söyledi:
 
"Doğal tohumdan yapılan, kara değirmende çekilen tam buğday ekmeğinde sorun yok. Ama glüten deposu 'hibrit buğday' şekere dönüşüyor. Tam buğday ekmeği de olsa, 2 dilim yediğinizde 2 yemek kaşığı şeker yemiş oluyorsunuz, doğal buğdayda glüten oranı % 12'dir. Hibrit buğdayda ise % 60.
 
Bu oranda glüteni vücut tanımıyor ve şekere dönüştürüyor; sonra ne oluyor, ekmek kafalı obez insanlar ortalıkta dolaşıyor."
 
TEREYAĞINI, YOĞURDUNU KENDİN YAP
 
Paketlenmiş endüstriyel gıdalardan uzak durulması yönünde uyarıda bulunan Karatay; doğal olan her şeyi yiyebilirsiniz. Tereyağınızı, yoğurdunuzu kendiniz yapın, kesinlikle tam buğday da olsa ekmek tüketmeyin, onun yerine ceviz, fındık tüketebilirsiniz tavsiyesinde bulundu..
 
"SIVI SABUNLARDA KULLANILAN AROMATİK KATKILAR ,ENDÜSTRİYEL GIDALARDA DA KULLANILIYOR..."
 
Aşırı meyve ve suyunu tüketmenin sakıncalarına da değinen Karatay "meyve yada meyve suyunda bulunan früktoz sık sık sağlık sorunlarına yol açabilen bir şekerdir.
 
Öyle ki früktoz alkol ürünlerinin gösterdiği hasar kadar insan vücuduna zarar verir. İnsan karaciğeri devamlı olarak früktozu yağa çevirdiğinden hem metabolik rahatsızlıklara neden olur hem de obeziteye" uyarısında bulundu.
 
Meyve suyu yerine posasıyla birlikte meyve tüketmenin daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay piyasada satılan hazır ambalajlı meyve sularıyla ilgili de gündem yaratacak bir açıklamada bulundu.
 
Prof. Dr. Karatay, "meyve suyu diye vatandaşa kimyasal karışım içiriyorlar. Vatandaş meyve suyu içtiğini düşünüyor ama bu aromatik katkıların aynısı sıvı sabunlara da katılıyor. Çilekli sabun, elmalı sabun gibi."dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@