Lejyoner hastalığına sebep klimalar!

Özellikle plazalar, iş merkezleri ve otel gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su depolarında çoğalan bakteriler yüksek ateş, üşüme-titreme, kas ağrıları ve baş ağrısı gibi şikayetlere neden olabiliyor.Zatürreye de yol açabiliyorLejyonella bakt

Lejyoner hastalığına sebep klimalar!

Özellikle plazalar, iş merkezleri ve otel gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su depolarında çoğalan bakteriler yüksek ateş, üşüme-titreme, kas ağrıları ve baş ağrısı gibi şikayetlere neden olabiliyor.

Zatürreye de yol açabiliyor

Lejyonella bakterisinin neden olduğu zatürre özellikle yaz aylarında daha sık görülüyor. Klimalar ve büyük binaların soğutma sistemleri bu bakterin üremesi için uygun ortam sağlıyor. Bakteriler durgun sularda, paslı ve nemli ortamlarda üredikleri için insanlara iyi temizliği yapılmamış klimalardan, banyolarındaki havalandırma borularından ya da otobüs klimalarından bulaşabiliyor. Klimalardaki su damlacıkları, sprey gibi dağılarak havaya saçılıyor. Bu damlacıklar solunum yoluyla alınarak akciğerlere girip zatürreye yol açabiliyor. Lejyonella bakterisi açık havadaki durgun sularda üreyemiyor çünkü hemen havada dağılıyor.

Yüksek ateşle başlıyor

Zatürre hastalığında kuluçka dönemi 2-12 gün arasında değişiyor.Dr. Zerrin Beykal, “Yüksek ateş, üşüme-titreme, kas ağrıları ve baş ağrısı ile başlayıp, daha sonra öksürük, bazen kanlı olmak üzere balgam, nefes darlığı, göğüs ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve bilinç bulanıklığı gibi şikayetler ile kendini gösteriyor. Bazı hastalarda böbrek ve karaciğer yetmezliği ve akciğer ödemi de gelişebiliyor” dedi. 

Ölümle sonuçlanabiliyor

Bu bakterinin neden olduğu rahatsızlık bazen gribal bir enfeksiyon gibi geçebiliyor. Zamanında tedavi edilemeyen zatürrede ölüm olasılığının yüksek seviyelere çıkabileceğine parmak basan Dr. Beykal, “Özellikle erkekler, sigara içenler, alkolikler, kronik kalp, akciğer ve böbrek hastalığı olanlar ve şeker hastalarında daha sık görülüp ve daha ağır seyredebiliyor” şeklinde konuştu. Teşhis için bazı kan testleri, balgam kültürü ve antibiyogramı ayrıca akciğer filmleri çekiliyor. Teşhis konulduktan sonra uygun antibiyotikler ile tedavi edilebiliyor. 

Hastalık belirtilerini önemseyin

Sonu ölümle sonuçlanabilecek bu hastalığa yakalanmamak için klima temizlik ve bakımlarını her yıl düzenli ve doğru şekilde yapmak, bakteri filtresi kullanmak ve klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamak gerekiyor. Dr. Baykal, ayrıca klimaların hayatımıza bu kadar çok girdiği günümüzde ateş, öksürük gibi şikayetleri olanların mutlaka bir doktora başvurması gerektiğinin altını çizdi ve “Önemsenmeyen bu belirtiler zatürre başlangıcı olabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513