banner518

KTÜ’lü Bilim Kurulu üyesinden önemli sıcak hava uyarısı! “Virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır”

KTÜ’lü Bilim kurulu Üyesi Tevfik Özlü hafta sonunda yaşanacak sıcak hava dalgasının virüsün bulaşmasını zorlaştıracağını söyledi ve diğer bir tehlikeye karşı uyardı.

Sağlık 15.05.2020, 11:51 15.05.2020, 11:59
KTÜ’lü Bilim Kurulu üyesinden önemli sıcak hava uyarısı! “Virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır”

Haber61 – Haber Servisi – Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hafta sonunda etkili olacak sıcak havanın virüsün bulaşmasını zorlaştıracağını söyleyerek başka bir tehlikeye dikkat çekti.

Prof. Dr. Tevfik Özlü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Hafta sonu çöl sıcakları geliyor. Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Yine D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da güçlü kılacaktır.

Ancak sıcak hava da sağlığımız için bazı riskler taşımakta. Özellikle bebekler, yaşlılar, kronik böbrek, kalp ve akciğer hastalığı ya da yüksek tansiyonu olanlar, sıcak havalardan çok daha fazla etkilenebilmekte. Sıcak ve güneş çarpmaları yaşanabilir.

Özellikle, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında, güneş altında ve yeterli hava akımı olmayan kapalı alanlarda kalınmamalı; ev ve işyeri gibi kapalı alanlar havalandırılmalı; aşırı efor gerektiren işlerden uzak kalınmalı.

Bol su, tuzlu ayran, maden sodası tüketilmeli; alkol ve sigaradan uzak durulmalı; ağır, yağlı yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalı. Oruç tutanlar terlememek ve sıvı kaybetmemek için çok dikkat etmeli; iftarla sahur arasında bol sıvı almalı.

Sentetik ve dar giyecekler yerine; pamuklu, ipek veya ketenden bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli; şapka ve güneş gözlüğü takılmalı.

Sıcak çarpmasında halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme, bulantı ve baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu durumda kişi hemen soğuk klimalı bir ortama veya vantilatör karşısına taşınmalı; üstü ıslak çarşafla örtülüp, klima maksimum soğukluk ve hızda çalıştırılmalı. Hastaya buzlu su banyosu yapılabilir. Hasta için 112 aranıp acilen hastaneye kaldırılmalı."

KTÜ’lü Bilim Kurulu üyesinden önemli sıcak hava uyarısı! “Virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır”
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@