Kozmetikte kanserojen şoku!

Baş­ta be­bek şam­pu­an­la­rı ol­mak üze­re bir­çok koz­me­tik ürü­n­de in­san sağ­lı­ğı­na za­rar­lı mad­de­lerin kul­lanıl­dı­ğı id­di­a edil­di. Piyasadaki ürünlerde insan ve çocuk sağlığına zararlı Paraben ve Ftalat yoğun kullanılıyor.Biota Laboratuva

Kozmetikte kanserojen şoku!

Baş­ta be­bek şam­pu­an­la­rı ol­mak üze­re bir­çok koz­me­tik ürü­n­de in­san sağ­lı­ğı­na za­rar­lı mad­de­lerin kul­lanıl­dı­ğı id­di­a edil­di. Piyasadaki ürünlerde insan ve çocuk sağlığına zararlı Paraben ve Ftalat yoğun kullanılıyor.

Biota Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, piyasada satılan kozmetikürünlerdeki insan sağlığına zararlı maddelere dikkat çekti.Dündar, özellikle şampuanlarda kullanılan Paraben maddesinin yetişkinlere zararı olmadığını ancak bebek ve çocuklar için çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Kozmetik ürünlerinin masum olmadığına dikkat çeken Dündar, saç boyasında rahim kök hücresine kadar etki eden hidrojen peroksit maddesi bulunduğunu söyledi. Şampuanlarda sık kullanılan Ftalat maddesinin, Paraben’den daha tehlikeli olduğuna işaret eden Dündar, Ftalat’ın bazı türlerinin yasaklı olmasına rağmen hâlâ denetim eksikliğinden dolayı birçok şampuanda bulunduğunu vurguladı.

Türkiye’de zararlı maddelere karşı yeteri kadar denetim olmadığı tespitini yapan Dündar, şunları söyledi: “Ftalat’ı da parfüm içerisine katıyorlar ve bu parfümün kalıcılığını artırıyor. Anneler bebekleri mis gibi koksun ister bu kokunun sebebi içindeki Ftalat’tır ve bu zehir çocuk için ölüm demektir. Ftalat ve Paraben’siz ürün yapılabilir ama bunun maliyeti daha fazla. Sağlık Bakanlığı bunları yasakladı. Birçok firma bunların içine Ftalat atıldığını bilmiyor. Bunun araştırması yapılmıyor.”

Av­ru­pa Bir­li­ği­’n­de sağ­lık de­ne­tim­le­ri ya­pan yüz­ler­ce si­vil top­lum ör­gü­tü ol­du­ğu­nu söy­le­yen Dün­dar, de­ne­tim ya­pı­lan ül­ke­ler­de­ki tü­ke­ti­ci­le­rin bi­linç­li ola­rak ha­re­ket et­ti­ği­ni kay­det­ti. Tür­ki­ye­’de bu tarz de­ne­tim­le­rin ol­ma­ma­sın­dan ya­kı­nan Dün­dar, “Bu­ra­da bü­tün me­se­le de­ne­tim” de­di.

Sağlıklı ürünler konusunda önce tüketicinin bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Dündar, “5 liraya şampuan olmaz, alırken içeriğe bakmak hatta içerikteki maddeleri internetten araştırmak gerekir” dedi. Dünyada artık trendin kimyasaldan bitkisel ürünlere doğru kaydığını vurgulayan Dündar, “Türkiye’de 10 binin üzerinde bitki çeşidi var, bu büyük bir kaynak. Çözüm tabiatta” ifadesini kullandı.

Ta­ma­men ta­bi­at­tan top­la­nan bit­ki­ler­den üre­ti­len Bio­ta ürün­le­ri­nin ha­len 40 ül­ke­ye ih­raç edil­di­ği­ni be­lir­ten Ci­hat Dün­dar, Ame­ri­ka­’nın en yay­gın ec­za­ne zin­ci­ri CVS’­ler­de Bio­der mar­ka­sı­nın yer al­dı­ğı­nı söy­le­di.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.