Körlüğe karşı yeni umut ışığı

İngiltere 'deki Oxford Üniversitesi'nden bilimadamları, retina sında ışığa duyarlı fotoreseptör hücrelerinin bulunmadığı fareler üzerinde araştırma yaptı.Araştırmacılar, gündüz ve gece ayrımı yapamayan bu farelerin gözüne daha sonra retinanın yapıtaşların

Sağlık 06.01.2013, 22:42
Körlüğe karşı yeni umut ışığı

İngiltere 'deki Oxford Üniversitesi'nden bilimadamları, retina sında ışığa duyarlı fotoreseptör hücrelerinin bulunmadığı fareler üzerinde araştırma yaptı.

Araştırmacılar, gündüz ve gece ayrımı yapamayan bu farelerin gözüne daha sonra retinanın yapıtaşlarına dönüşecek ''öncü'' hücreler enjekte etti. İki hafta sonra retina oluştu.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Profesör Robert MacLaren bunun, tamamen kör farelere hücre naklederek ışığa duyarlı tabakanın yeniden oluşturulabildiğinin ilk kanıtı olduğunu vurguladı.

İNSANLARA UYGULANMASINA ZAMAN VAR

Daha önce retinası kısmen zarar görmüş farelere yapılan araştırmalarda da benzer sonuçlar alındığını hatırlatan MacLaren, bu araştırmanın bilgisayar ekranını onarmaktan çok, piksellerin tek tek onarılmasına benzediğine dikkati çekti.

İnsanlarda bu tedavinin uygulanmasının ise zaman alacağı belirtildi.

Geçen yıl, Londra Üniversitesi'ne bağlı Göz Hekimliği Enstitüsü'nden bilimadamları genç ve sağlıklı bir fareden aldıkları hücreleri, gece körlüğü olan bir farenin retinalarına doğrudan enjekte etmiş, 4-6 hafta sonra her altı hücreden birinin beyne görüntü iletmeye başladığını belirlemişti.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@