Kanserle mücadeleye umut!

Londra'da yapılan ve 'büyük bir gelişme' olarak değerlendirilen araştırmada, eğer tespit edilen enzimin yayılmasını durduran ilaç bulunursa kanser ölümlerinin önüne geçilebileceği ifade edildi. Araştırmacılar, eğer enzim bloke edilirse meme kanseri hücrel

Sağlık 16.12.2008, 09:50
Kanserle mücadeleye umut!

Londra'da yapılan ve 'büyük bir gelişme' olarak değerlendirilen araştırmada, eğer tespit edilen enzimin yayılmasını durduran ilaç bulunursa kanser ölümlerinin önüne geçilebileceği ifade edildi. Araştırmacılar, eğer enzim bloke edilirse meme kanseri hücrelerinin vücutta yayılmasının engellenebileceğini söyledi. 

Araştırma sonucunu 'heyecan verici' ve 'umutlandırıcı' olarak değerlendiren bilim adamları, çalışmanın daha erken aşamalarında olduklarını ifade ederek, enzimi durduran ilacın bulunması halinde kanserin yayılmasının engellenebileceğine işaret ettiler.

The London School of Medicine and Dentictry'den Prof. Dr. Marco Falasca başkanlığında çalışmalarını yürüten ekip 'PLCg 1' olarak adlandırılan enzimin meme kanseri üzerindeki rolü ve etkisini araştırdılar. Fareler üzerinde yapılan araştırmanın bulguları, Journal Cancer Research'de yayımlandı. Konuyla ilgili Telegraph'a bir açıklama yapan Prof. Dr. Falasca, yapılan çalışmanın kanserin yayılmasında önemli rol oynayan molekülün tespit edilmesinin yanı sıra, bu sürecin durdurulabileceği konusunda da bilgi verdiğini ve bir sonraki büyük adımın bunu hastalar üzerinde denemek olduğunu söyledi.

Bilimsel danışman Dr. Mark Matfield da bu bulguların ardından PLCg1 enzimini durduran ilacın üretilebilmesi için çalışmaların biran önce başlatılması gerektiğini ifade ederek, göğüs kanser hücrelerinin, tespit edilen enzimi üretmesinin engellenmesi halinde hastalığın bir organ ya da bölümden diğerine geçmesinin önlenebileceğini, bunun sağlanabilmesi halinde kanser hastalarının ölümüne sebep olan enzimin vücuttaki yayılmanın durdurulmasının mümkün olacağını belirtti.

The London School of Medicine and Dentictry tarafından yapılan araştırma, Association for International Cancer Research tarafından desteklendi. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@