Kalp Hastaları Aspirine Dikkat

Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koroner arter hastalığı olanlar ile kalp ritmi bozukluğu bulunan hastalarda aspirin kullanımının son derece yararlı olduğunu belirtti.Ancak bu hastalarda, midenin asit salgısının ve midedeki kan dolaşımının normalde

Kalp Hastaları Aspirine Dikkat

Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koroner arter hastalığı olanlar ile kalp ritmi bozukluğu bulunan hastalarda aspirin kullanımının son derece yararlı olduğunu belirtti.

Ancak bu hastalarda, midenin asit salgısının ve midedeki kan dolaşımının normalden fazla olması sonucu, mide kanaması riskinin oluştuğuna dikkati çeken Uzun, şöyle devam etti:
''Midesinde ekşime, yanma ve hazımsızlık olan kalp hastalarının, onlar için çok yararlı olan aspirini kullanmaları halinde, mutlaka doktor kontrolünde olmaları ve doktorlarının tavsiyesiyle mide koruyucu, kanama önleyici mide ilaçları almaları gerekir. Koruyucu ilaç kullanımı ekonomik bir yük gibi görünse de kanama geçiren hastaların hastane masrafları ve çektikleri sıkıntılar düşünüldüğünde hiç de önemli olmadığı anlaşılacaktır.''
Türkiye'de mide kanaması geçiren hasta sayısının az olmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Uzun, ''Her geçen gün aspirinin yararlı etkisinden dolayı bunu kullanan kalp hastası sayısı artmakta ve acil servislere aspirine bağlı mide kanamasıyla gelen kalp hastası sayısı da artmaktadır. Midesinde sorun olan hastaların aspirin kullanma zorunluluğu olduğunda, gerekirse hastaya endoskopi yapılarak mideye dokunmayan, aspirin benzeri, ''kan sulandırıcı'' diye tabir edilen ilaçları kullandırmakta yarar vardır'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler