İran modeli kürtaj yasağı

 AK Partili Başkan yardımcısı, TBMM’yi ziyaret edip kürtajın tamamen yasaklanması için, Anayasa değişiklik teklifi verdi. Kürtajla ilgili tartışmalar sürerken, AK Partili Belediye Başkan yardımcısı, gençlerle birlikte TBMM’yi ziyaret edip, kürtajın tamame

Sağlık 29.12.2012, 10:46
İran modeli kürtaj yasağı

 

AK Partili Başkan yardımcısı, TBMM’yi ziyaret edip kürtajın tamamen yasaklanması için, Anayasa değişiklik teklifi verdi.
 
Kürtajla ilgili tartışmalar sürerken, AK Partili Belediye Başkan yardımcısı, gençlerle birlikte TBMM’yi ziyaret edip, kürtajın tamamen yasaklanması için, Anayasa değişiklik önerisi verdi. Öneri metnini, heyeti kabul eden TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu teslim aldı.
 
Ankara Pursaklar Belediye Başkan yardımcısı Osman Kayaer ve belediyeye bağlı Erdemli Gençlik Kulübü üyelerinin ziyaretinde sunulan ve ana dili de kapsayan Anayasa değişiklik önerisi ‘’Nesil Emniyeti" başlığını taşıyor ve şöyle deniliyor:
 
‘’Yetişkin insanın fidesi durumunda olan cenin, ana rahminde can bulduğu andan itibaren devletin koruması altındadır. Ebeveynleri dahil, hiç kimse dünyanın bu yeni ferdinin canına kast edemez. İnsan türünü bozacak veya yaratılışını değiştirecek ya da mutasyona uğratacak hiçbir genetik müdahaleye izin verilemez. Neslimizin ana dilini ve devletin resmi dili olan Türkçe konuşmayı öğrenmesi hiçbir şekilde engellenemez. Resmi dilde ve eğer bir alfabesi varsa anadilde okuma-yazma öğrenmek her çocuğun vazgeçilemez hakları arasındadır’’
 
Halen Brezilya, Meksika, İran, Suriye ve Endonezya'da kürtaj yasağı hiçbir istisna olmadan uygulanıyor. Suudi Arabistan, İsrail, Arjantin ve Tayland gibi ülkelerde ise, anne veya fetüsün sağlığının tehlikede olduğu durumlarda, tecavüz ve ensest sonucu oluşan hamileliklerde veya annenin ruhsal sağlığının korunması için kürtaja izin veriliyor. Türkiye gibi bir çok ülkede ise 10-14 hafta arasında kürtaja izin veriliyor.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@