7m

Çapkınoğlu

Horlamaya spreyli Çözüm

Avrupa'da reçetesiz olarak satılan 'Silence' (Sessiz) adlı sprey, damaktaki titreşimi önleyerek horlama sorununu çözüyor.Bilim adamları, horlamaya karşı sprey geliştirdi. Avrupa'da reçetesiz olarak satışa sunulan "Silence" (Sessiz) adlı sprey, damak eteği

Sağlık 22.07.2007, 15:54
Horlamaya spreyli Çözüm

Avrupa'da reçetesiz olarak satılan 'Silence' (Sessiz) adlı sprey, damaktaki titreşimi önleyerek horlama sorununu çözüyor.

Bilim adamları, horlamaya karşı sprey geliştirdi. Avrupa'da reçetesiz olarak satışa sunulan "Silence" (Sessiz) adlı sprey, damak eteğindeki titreşimi önleyerek horlamayı kökünden kesiyor. Spreyin Almanya'daki satış fiyatı 14.95 euro olarak açıklandı.

Ancak spreyin horlama önleyici etkisi, Alman bilim adamlarını ikiye böldü. Frankfurt Goethe Üniversitesi'nden Dr. Klaus Jürgen (59), horlamanın kuvvetini, gırtlakta sirküle halindeki hava miktarı ile boyun dokusunun vibrasyon derecesinin belirlediğini ifade ederek, "Sprey sadece damak ve gırtlaktan kaynaklanan horlamayı önlüyor.


Fakat boyun dokusu sonucu kaynaklanan horlamaya karşı etkisiz" dedi. Jürgen, ilacın horlamayı tamamen engelleyemediğini öne sürdü. Alman Kulak Burun Boğaz Doktorları Birliği ise "Önyargılı olmayalım. Deneyelim, görelim" açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@