Herkes Domuz gribi olacak

Samsun İl Sağlık Müdür Yardımcısı, Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Erdinç Özoğlu, domuz gribiyle ilgili panik havası yaratıldığını, en ufak soğuk algınlığı belirtisinde insanların hastanelere yığıldıklarını söyledi.Samsun'da özellikle çocuk poliklini

Herkes Domuz gribi olacak

Samsun İl Sağlık Müdür Yardımcısı, Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Erdinç Özoğlu, domuz gribiyle ilgili panik havası yaratıldığını, en ufak soğuk algınlığı belirtisinde insanların hastanelere yığıldıklarını söyledi.

Samsun'da özellikle çocuk polikliniklerine başvuru sayısında artış olduğunu bu nedenle Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acil servisine takviye yapılarak poliklinik sayılarının artırıldığını belirtti.

Domuz gribi salgınının başladığını ve bu nedenle artık yalnızca yatan hastalardan numune aldıklarını bildiren Özoğlu, şu andaki grip vakalarının yaklaşık yüzde 98'inin domuz gribi olduğunu vurguladı.

"NORMAL GRİPTEN ÇOK FARKLI DEĞİL"

Şu anda domuz gribinin bulgularının normal gripten çok farklı olmadığının altını çizen ve birçok kişinin bu hastalığı ayakta geçirdiğini belirten Özoğlu, şunları kaydetti:

"Gripte herkesin hastaneye yatması gerekmiyor. Domuz gribi herkeste ağır seyretmiyor. Birçok kişi hafif şekilde bu hastalığı atlatabiliyor. Bunun için evde istirahat, bol sıvı alımı, taze sebze, meyve ağırlıklı, iyi beslenme ile hastalık atlatılabiliyor. Şu anda domuz gribinin bulguları normal gripten çok farklı değil. Dolayısıyla zaten yatan 150-200 hasta varsa bu gribi geçiren belki binlerle ifade edebileceğimiz hastalarımız var. Bunlar da normal grip gibi hastalığı geçirebiliyorlar."

"PANİK HAVASI YARATILDI"

Domuz gribinin, mevsimsel gribe göre öldürücü olmadığını ancak yayılma hızı çok yüksek olduğu, kısa sürede çok geniş kitleleri etkilediği için önlemler alındığını anlatan Özoğlu, H1N1 virüsüyle ilgili panik havası yaratıldığını ifade etti.

"En ufak bir burun akıntısında, en ufak bir soğuk algınlığı belirtisinde hastanelere yığılır olduk" diyen Özoğlu, "Vatandaşa 'hastaneye, sağlık personeline gitmeyin' diyemeyiz. Fakat şu bir gerçek ki, hastalar hastaneden de farklı bir enfeksiyon kapabilirler. Bunları da düşünmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

"HERKES KARŞILAŞACAK"

Grip geçirenlerin aşılanmış gibi bağışık hale geldiklerini, bu nedenle insanların yılda bir kez grip olduklarını söyleyen Erdinç Özoğlu, nezleye neden olan 200'ün üzerinde virüs bulunduğu için insanların yılda 10 defa bile nezle olabileceklerini belirtti.

Grip salgınlarının geçmişte de yaşandığı gibi 6 ay ile 1.5 yıl arasında devam ettiğine işaret eden Özoğlu, "Dolayısıyla 1.5-2 yıl içinde herkes ya aşıyla, ya temasla domuz gribi virüsü ile karşılaşacak. Salgında çok kişi aynı anda hastalanıyor. Bu salgını yaşadıktan sonra büyük bir çoğunluk etkilenecek. Virüsle karşılaşmayan çok az bir kesim olacak. 1-2 yıl içinde herkes bu virüsü görecek. Geçmiş yıllarda yaşanan tecrübeler böyle olduğunu gösteriyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler