Hatırlamakta sıkıntı çekenlerin dikkatine...

Sürekli bir şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyor, özel günlerinizi, randevularınızı unutuyor ve artık not almadan yaşayamıyor musunuz? İşte hafızanızın bu kadar kötü olmasının nedenleri... İşte hafızanızın zayıflamasına sebep olan 4 neden: 1- UykusuzlukBüt

Hatırlamakta sıkıntı çekenlerin dikkatine...
Sürekli bir şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyor, özel günlerinizi, randevularınızı unutuyor ve artık not almadan yaşayamıyor musunuz? İşte hafızanızın bu kadar kötü olmasının nedenleri...
 
İşte hafızanızın zayıflamasına sebep olan 4 neden:
 
1- Uykusuzluk
Bütün gece yatakta dönüp durduktan sonra hepimiz biraz sersemlemiş hissederiz. Hafta sonu uykuya daha çok vakit ayıracağınızı düşünerek ya da birkaç kahve içerek bu etkiden kurtulabileceğinizi düşünseniz de uykusuzluk uzun dönem hafızanızı ciddi anlamda etkiler.
 
Birtakım araştırmalara göre, uyuduğunuz sırada beyninizin anıları ve günlük olayları toplayan kısmı bu anıları uzun süreli hafızaya geçirmeye başlar. Bu senenin başlarında yapılan bir araştırma ise uyku eksikliğinin yanlış anılar oluşmasına ve kişinin kafasını karıştırmasına sebep olduğunu ortaya koymuştur.
 
 
2- Çok fazla fotoğraf çekmek
Instagram ya da diğer sosyal medya kanalları için fotoğraf çekmediğimiz ve arkadaşlarımızla paylaşmadığımız günler yok denecek kadar azdır. Bu fotoğrafların, anıları biriktirmeye yaradığını söyleyebiliriz ama gerçekten öyle mi?
 
En son hoşlandığınız bir şeye bir kamera lensi kullanmadan sadece gözlerinizle ne zaman baktınız? Fairfield Üniversitesi’nin geçen yıl yayınladığı bir araştırmaya göre, objelerin fotoğraflarını çeken insanlar, sadece bakan insanlara göre ayrıntıları hatırlamakta çok daha fazla zorluk çekiyor. Bu sonuç bize beynin, ayrıntıları ve anıları nasıl yakaladığını ve işlediğini gösteriyor.
 
 
 
3- Aşırı alkol tüketimi
Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre orta yaşlarda kazanılan aşırı alkol tüketimi alışkanlığı bilişsel zayıflamaya sebep olur ve ileri yaşlarda hafızanızı kaybetme riskinizi ciddi anlamda yükseltir.
Araştırmacılar orta yaşlardaki erkeklerin 10 yıllık alkol tüketim alışkanlıklarını, alkol kullanmayan veya çok az kullanan erkekler ile karşılaştırmış ve hafıza kaybı oranlarının alkol tüketimiyle doğru oranda yükseldiğini ortaya koymuştur.
 
 
 
4- Çok fazla stres altında olmak
Baskı altında olduğunuz zaman vücudunuz kortizol denilen bir hormon salgılar. Bu hormon kilo alımı, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve hafıza kaybı gibi hastalıklarla ilişkilendirilir. Iowa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre aşırı stres beyindeki iletişimi kopartıyor ve hafızalarımızın işlenmesine engel oluyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler