Hamzaoğlu: "Bu milletin yeniden dirilişi için..."

Köksal Hamzaoğlu'ndan 14 Mart Tıp Bayramı mesajı.

Sağlık 13.03.2017, 11:31 13.03.2017, 12:09
Hamzaoğlu: "Bu milletin yeniden dirilişi için..."

Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.


Köksal Hamzaoğlu yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

"Dünyada farklı tarihlerde benzer kutlamalar yapılmakla birlikte ülkemizde 14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla ilk cerrahhanenin kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir ve 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Bu olay Milletimizin işgale boyun eğmeyeceğini haykırdığı ve tıbbiye öğrencilerinin yaktığı bağımsızlık meşalesinin ve işgale karşı bağımsızlık mücadelesinin gizli adı olmuştur.
           
Bu milletin yeniden dirilişi için o gün nasıl kenetlenildi ise bugün de büyük ve güçlü Türkiye idealimize her zamankinden daha çok bağlı olduğumuzu ve sağlık hizmetini sunabilmek için en büyük görevin başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düştüğünün bilinci içerisindeyiz.
           
Sağlık hizmetlerinin tüm kademelerinde büyük bir özveri ile gece gündüz çalışan, en zor koşullarda bile milletimizin yanında olan, görevini aksatmadan yerine getiren, insanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tıp çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim."

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@