'Gripten ölü sayı aratacak'

Domuz gribinden ölenlerin sayısı arttıkça panik artıyor. Konunun uzmanı ise 2 bin ölüm Sağlık Bakanlığı Pandemi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Domuz gribi eğer bu şekilde ilerlerse iki bin kişi hayatını kaybeder” dedi.Sağlık Bakanlığı öncek

'Gripten ölü sayı aratacak'

Domuz gribinden ölenlerin sayısı arttıkça panik artıyor. Konunun uzmanı ise 2 bin ölüm Sağlık Bakanlığı Pandemi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Domuz gribi eğer bu şekilde ilerlerse iki bin kişi hayatını kaybeder” dedi.

Sağlık Bakanlığı önceki gün H1N1'den ilk ölümün yaşandığı 24 Ekim'den beri hayatını kaybedenlerin sayısını 415 olarak açıkladı. Ancak bu rakam iyi senaryoda belirtilen 400 kişiyi aşınca akıllara “Kötü senaryoya doğru mu gidiyoruz” sorusunu getirdi. Sağlık Bakanlığı Pandemi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bakanın açıkladığı senaryolar elimizde çok az veri varken yapılmış tahminlerdi. Benim tahminim virüs bu şekilde seyrederse H1N1'den hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık iki bin kişi olur.,

Virüs mutasyon geçirir bulaşma ve öldürme hızı artarsa o zaman herşey değişir. Bu rakamı aşağıya çekecek en önemli faktör aşılamadır. Ancak korkulacak bir şey yok. Kötü senaryoya doğru gitmiyoruz. Bence iyi senaryo ile kötü senaryonun ortasında arada bir yerdeyiz.”

Aşılanma oranının arttığına dikkat çeken Ceyhan sözlerine şöyle devam etti: “Haftada yaklaşık yüz kişinin H1N1'e bağlı olarak hayatını kaybetmesi beklediğimiz bir şeydi. Çünkü virüs ve hastalık katlanarak artarken buna paralel olarak hem vaka hem de ölüm sayısında yükseliyor. Salgının sona ermesi için en az 30 milyon insanın H1N1'e karşı bağışık hale gelmesi lazım. 10-15 milyon vatandaş aşı ya da hastalığı yaşayarak bağışık hale gelirse salgın ciddi derecede yavaşlar. Aşının ise tek riski basit yan etkileri. ”

1.5 MİLYON KİŞİ AŞI OLDU

Türkiye'nin elinde 3.5 milyon doz aşı bulunuyor. İlk aşılamanın başladığı 2 Kasım'dan itibaren H1N1'den korunmak için aşı olan vatandaş sayısı yaklaşık 1.5 milyona ulaştı. Şu anda stokta 2 milyon doz aşı bekliyor. Bu rakamlar aşılamada ciddi bir artışın olduğunu da gözler önüne seriyor. Çünkü 2 Kasım'dan kurban bayramı öncesi 24 günlük süreçte yaklaşık 600 bin kişi aşı olmuştu. Bayramdan bugüne kadar gelinen 19 günlük süreçte aşı olan vatandaş sayısı yaklaşık 900 bin arttı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler