Grip olmamak için dikkat etmeniz gerek

 Tavuk suyu çorba ve çay: Sıcak tüketilen içecekler sayesinde yemek borusunda sıcaklık nefes borusuna geçer, oradaki yapışken ve koyu mukusun kaybolmasına ve öksürüğün hafiflemesine neden olur. Sıvı tüketimi: Özellikle hastalık halinde tüketilen sıvının a

Grip olmamak için dikkat etmeniz gerek

 

Tavuk suyu çorba ve çay: Sıcak tüketilen içecekler sayesinde yemek borusunda sıcaklık nefes borusuna geçer, oradaki yapışken ve koyu mukusun kaybolmasına ve öksürüğün hafiflemesine neden olur.
 
Sıvı tüketimi: Özellikle hastalık halinde tüketilen sıvının artırılması, koyu ve yapışkan olan mukusun (balgam, akıntı) daha ince ve seyreltik olmasını sağlayarak hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olur ve şikayetleri rahatlatır. Her türlü sıvı alabilir, ancak kafein ve alkol kullanımı mutlaka sınırlandırılmalıdır.
 
Ortam havasını nemlendirmek: Evinizdeki nem oranını yüzde 50-60 arasında tutmalısınız. Bunun için soğuk – sıcak buhar makineleri kullanabilirsiniz.
Buhar banyosu: Bunu yapmak için banyonuzu kullanabilir ya da burnunuzu sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
 
Saf vazelin: Burnunuzun üzerine ve önüne sürün. Tahriş olmuş cildinizi yatıştırır, rahatlatır, kötüleşmesini önler.
 
Tuzlu suyla gargara: Boğaz ağrınızı rahatlatır.
 
İstirahat: Ateşli ve ağır bir grip geçiriyorsanız istirahat şarttır.
 
Alternatif tedaviler: C vitamini, ekinezya, çinko, beta glukan gibi destekleyici tedaviler için doktorunuzdan yardım alın.
 
Dengeli beslenme
 
İlaç: Başlangıçta hafif şikayetler için şikayetlere yönelik, antibiyotikler dışında, grip ilaçları, dekonjestanlar, antihistaminikler almak rahatlatıcı olabilir.
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER