7m

Çapkınoğlu

Göz Tembelliği "Çözümsüz" Değil

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Deniz Altınbay, ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi yöntemi olarak öne çıkan nörovizyon ile 9-55 yaş arası göz tembelliğinin tedavi edilebileceğini söyledi.Tıp dilinde 'ambliyopi' olarak bilinen 'göz tembelliğinin' her 2 göz

Sağlık 26.11.2012, 09:15
Göz Tembelliği

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Deniz Altınbay, ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi yöntemi olarak öne çıkan nörovizyon ile 9-55 yaş arası göz tembelliğinin tedavi edilebileceğini söyledi.

Tıp dilinde 'ambliyopi' olarak bilinen 'göz tembelliğinin' her 2 gözde birden veya gözlerden birindeki görme keskinliğinin yüzde 20 ya da daha fazla azalması olarak yorumlandığını kaydeden Altınbay, bu rahatsızlığın en etkili tedavisinin de çocukluk çağında, özellikle 9 yaş altında yapılabileceğini belirtti.
 
Altınbay, tedavinin iyi gören gözün kapatılarak, diğer gözün çalıştırılması şeklinde yapıldığını anlattı.
 
Opr. Dr. Altınbay, "Nörovizyon tedavisinde, özel bir bilgisayar programı ile etkili görsel uyarılar verilerek göz tembelliği giderilebiliyor. Bu yöntem, 20 yıllık bilimsel ve klinik araştırmaların sonucu olup, göz tembelliğinde etkisi kanıtlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir." ifadesini kullandı.
 
Nörovizyonun 9-55 yaş arası göz tembelliği düşük dereceli miyopi ve erken presbiyopi (yakın görmesi yeni bozulmuş 40-55 yaş arası hastalar) için uygun olduğunu dile getiren Altınbay, tedavi yönteminin nasıl uygulanacağı konusunda da bilgiler verdi.
Hastaya özel bir CD paket program verildiğini, tedavinin yaklaşık 30-40 seanstan oluştuğunu ifade eden Deniz Altınbay, seansların gün aşırı yapıldığını ve her seansın yaklaşık 30-40 dakika sürdüğünü bildirdi.
 
İlk seansın klinikte göz doktoru tarafından uygulandığını ve diğer seansların evde veya uygun bir ortam olursa iş yerinde uygulanabileceğini aktaran Altınbay, tedavinin karartılmış sessiz bir odada bilgisayar ekranından yaklaşık 1.5 metre uzaklıkta oturarak uygulanacağına işaret etti.
 
Altınbay, kişinin seanslardaki performansının doktoru tarafından izlenebileceğini ve düzenli seanslar ve doktor kontrolleri sonucunda yaklaşık 3 ay içerisinde tedaviden beklenen sonuç alınabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@