Gıda Zehirlenmelerine Dikkat

  Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamamada vatandaşlar uyarılarak özellikle çabuk bozulma riski taşıyan hayvansal gıdalarda hijyen kurallarına ve soğuk zincire mutlaka uyulmalı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, "Hava sıcaklıklarının

Gıda Zehirlenmelerine Dikkat

  Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamamada vatandaşlar uyarılarak özellikle çabuk bozulma riski taşıyan hayvansal gıdalarda hijyen kurallarına ve soğuk zincire mutlaka uyulmalı uyarısında bulunuldu.

 

Açıklamada, "Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte gıda zehirlenmeleri insan sağlığı açısından büyük tehlike arz etmeye başlamıştır. Zehirlenme vakaları bireysel tüketimlere bağlı olabileceği gibi asıl büyük tehlike yaz tatili ile birlikte sayıları artan düğün, dernek gibi şölenlerde toplu tüketime bağlı oluşabilecek toplu gıda zehirlenmeleridir.Gıdaların üretiminden itibaren soframıza gelinceye kadarki sürecin iyi kontrol edilmesi ve denetim altında tutulması gerekmektedir. Özellikle çabuk bozulma riski taşıyan hayvansal gıdalarda hijyen kurallarına ve soğuk zincire mutlaka uyulmalıdır. Arzu edilmeyen ve hayati tehlike oluşturabilen zehirlenme vakalarından korunmak için yaz aylarında daha dikkatli olunmalıdır. İnsan beslenmesinde hayati öneme sahip hayvansal gıdalar aynı zamanda mikropların çoğalması için en uygun ortamı teşkil etmektedir.

 

UYGUN ŞARTLARDA BİR BAKTERİ ÇOĞALARAK 12 SAATTE 16 MİLYARA ULAŞIYOR

 

"Uygun şartlarda bir bakteri çoğalarak 12 saatte 16 milyara ulaşmaktadır" denilen açıklamada " Bu durum mikroorganizmalarla hafif bir şekilde bulaşık bir gıdanın bir gece sonra ne derece tehlikeli olacağını göstermektedir.Gıda güvenliğinin sağlanmasında öncelikli prensip; gıdaları hastalık yapan ve bozulmaya yol açan mikroorganizmaların bulaşmasını önlemektir. İkinci kademede, mikroorganizmaların çoğalıp toksin oluşturmalarını önlemek, üçüncü kademede, gıdalardaki mikroorganizmaları uygun yöntemlerle yok etmek veya zararsız hale getirmektir

 

 

.Burada; kişisel temizliğin yanı sıra çalışılan ortam ve malzemelerin temizliği önem arz etmektedir. Gıdaların uygun pişirme yöntemleriyle iyice pişmesi, özellikle etlerin iç sıcaklığının 72 santigrat dereceye ulaşması sağlanmalıdır. Isıtma işlemlerinde yeterli sıcaklığa ulaşmaları gerekmektedir. Yiyecekler bir defadan fazla ısıtılmamalıdır. Bakterilerin çoğalması ve toksin oluşmasını önlemek için yiyecekleri doğru sıcaklıkta tutmak çok önemlidir. Soğuk muhafazası gereken bilhassa hayvansal gıdalar oda sıcaklığında bırakılırsa tehlikeli gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Pişmiş yiyecekler çabucak soğutularak buzdolabına konulmalıdır.Bulaşmayı önlemek için çiğ yiyecekler ile pişmiş olanların teması önlenmelidir. El ile temaslarda gereken hassasiyet gösterilmelidir.Yapılan araştırmalarda gıda zehirlenmelerinin yüzde 23.5 'inin üretim hatası, yüzde 23,5 'inin uygunsuz saklanmadan, yüzde 20 sinin hijyen eksikliğinden, yüzde 20 sinin enfekte insanlardan bulaşmadan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Hazırlanan yiyecek miktarının fazla olması bu yiyeceğin ev koşullarında uygun şartlarda muhafaza edilemeyeceği gibi nedenler göz önünde bulundurularak toplu organizasyonlarda, evlerde hazırlanan yiyeceklerin ikramının tercih edilmemesi, eğer ikramı tercih edilecekse de bu yiyeceklerin hazırlanmasında kolay bozulabilen (et, et ürünleri, tavuk, yumurtalı yiyecekler, süt ve süt ürünleri vb.) gıda maddelerinin kullanılmasından kaçınılması, eğer kullanılacaksa ilgili mevzuata göre izinli gıda imalathanelerinde hazırlatılarak dağıtımının sağlanması tercih edilmelidir.Gıda zehirlenmelerinin çoğunlukla hayvansal gıdalardan meydana geldiği düşünüldüğünde soğuk zincirin ve hijyenik ortamın ne kadar önemli olduğu görülecektir. Toplu tüketimlerde mutlu günlerin hüzne dönüşmemesi için belirtilen hususlara riayet edilmelidir"denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.