Et göz sağlığını nasıl bozuyor?

Aşırı et ve tatlı tüketiminin göz sağlığını olumsuz etkilediği ve göz çevresinde yağ bezelerine neden olduğu belirtildiBayramda artan et ve tatlı tüketimi kolesterol hastaları için birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Uzmanlar, kan kolesterolünün ar

Et göz sağlığını nasıl bozuyor?

Aşırı et ve tatlı tüketiminin göz sağlığını olumsuz etkilediği ve göz çevresinde yağ bezelerine neden olduğu belirtildi

Bayramda artan et ve tatlı tüketimi kolesterol hastaları için birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Uzmanlar, kan kolesterolünün artmasının göz sağlığını olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuyor.

Kolesterol hastalarını, bayramda dikkatli beslenmeleri konusunda uyaran Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Akın Banaz, “Kan kolesterolünün artması göz kenarlarında ve göz kapağında yağ bezeleri diye bildiğimiz cilt altında oluşan yağ birikintilerine (Ksentelazma) neden oluyor. Kan kolesterolü düşse bile oluşan yağ bezeleri kendiliğinden geçmiyor. Ancak cerrahi yöntemlerle alınması gerekiyor. Bu nedenle Kurban Bayramı boyunca kolesterol hastalarının kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmamasını öneriyoruz.” dedi.

Göz kapağında ve çevresinde oluşan yağ bezelerinin görmeyi olumsuz etkileyecek bir duruma neden olmadığını ifade eden Op. Dr. Banaz, yağ bezelerinin büyüklüğünün uygulanacak cerrahi operasyonun zorluk derecesini artırdığını ifade etti.

Banaz, şu bilgileri verdi: “Yağ bezeleri görmeyi olumsuz etkileyecek bir durum oluşturmaz. Ancak büyüdükçe yüzde kötü bir görüntüye neden olur. Tedavide çeşitli yöntemler uygulanıyor ancak bunlar içinde en etkili olanı cerrahi operasyon. Lazer de yapılsa göz kapağı veya altında cilt olmadığı için her şekilde dikiş atılması gerekiyor. Gözdeki yağ bezelerinin çok büyümeden alınması operasyonu da kolaylaştırıyor. Ortalama 5 – 10 dakika sürüyor operasyon. Ancak beze ne kadar büyük boyutlardaysa operasyon o kadar uzun ve zor oluyor.”

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER