Erdöl'den eczanelere gözdağı

TBMM Sağlık, Aile ve Sosyal İlişkiler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eczanelerle anlaşma sağlanmaması durumunda ilaçların marketlerde satılması yönündeki görüşlerine destek çıkar

Erdöl'den eczanelere gözdağı

TBMM Sağlık, Aile ve Sosyal İlişkiler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eczanelerle anlaşma sağlanmaması durumunda ilaçların marketlerde satılması yönündeki görüşlerine destek çıkarak eczanelerin tutumuna tepki gösterdi.

Eczanelere devletin ödeme yapabilmesi için devletle anlaşma, mutabakat yoluna gitmeleri gerektiğine işaret eden Erdöl, ilaçların ucuzladığını ancak eczanelerin vatandaşın ucuz ilaç almasına karşı çıktığını iddia etti.

Erdöl, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Ülkemizde 24 bine yakın eczane var. Bir eczane kapatma söz konusu değil, her vatandaş parasını verip eczaneden ilacını alabilir. Ancak, burada sorun devletin eczanelere ödeme yapabilmesi. Eczanelere devletin ödeme yapabilmesi için devletle anlaşma, mutabakat yapmaları lazım. Eğer eczaneler bunu yapmaktan vazgeçip 'biz istemeyiz, anlaşma yapmak istemeyiz, vatandaşa ilaç satarsak para ile satarız' derlerse çoğu vatandaşın zaten eczaneden para ile ilaç alma gücü yok zaten. Böyle olunca eczaneler ilaç vermek istemedikleri takdirde vatandaşı ilaçsız bıraktıkları takdirde yapılabilecek başka bir şey olabilir mi ? SGK ile Eczacılar Birliği'nin eskiden olduğu gibi anlaşma yaparak anlaşarak ilaçların vatandaşa verilmesi önemli bir konu. Burada sorunun çıkış noktası şu. SGK ile Eczacılar Birliği arasında ilaç fiyatlarını indirmekten dolayı bir sıkıntı oldu. Yani yurt dışından ve yurt içinden üretilen ilaçlarında kamu iskonto oranlarları dediğimiz devlete satılacak ilaçlarda indirim yaptı. Bunu eczacılar anlayamadığımız sebeblerden dolayı vatandaşın ucuz ilaç almasına karşı çıktı. Yani ilaçlar ucuzluyor, eczacılar buna isyan ediyor. Pahalanınca niye isyan etmiyorlar, vatandaş böyle düşünüyor. Eczacılar Birliği 'ben böyle bir uygulama içersinde devletle anlaşmam dediği zaman SGK'da her gün zaten provizyon dediğimiz bir sistem vasıtasıyla eczanelerle yazışıyor. Bu sistemi kullanarak her eczane ile direkt olarak ben SGK ile anlaşabilirim diyor. Bu yolu da deneyeceğiz. Ancak buda olmadı, 70 milyon insanı biz ilaçsız mı bırakalım" dedi.

Vatandaşa ilacını mutlaka ulaştıracaklarını kaydeden Erdöl, bu konuda endişe etmemelerini istedi. Bu konuda çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Erdöl "Mutlaka biz vatandaşımıza ilacı ulaştıracağız. Bunda hiçbir şekilde vatandaşımızın endişesi olmasın. Devletimizin yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde devletimizde SGK çalışmaları yürütüyor. Sağlık, Maliye Bakanlığımız birlikte karar verilen sağlık politikası çerçevesinde ilaçlarda bir takım ucuzlama oldu. Bu ucuzlamaya Eczacılar Birliği'nin bence sanki halkın ucuz ilaç almasını istemiyorlarmış intibası vererek karşı çıkmaması gerekirdi. Biz kendilerine bunları epeyce izah etmeye çalıştık. Fakat bu konuda maalesef uzlaşmacı yaklaşımlarını görmek istiyoruz, hala görmek istiyoruz. Vatandaşımızın eczanelerden ilaç almasını sağlamaya çalışmamız lazım. Ama biz ilaç satmayız, anlaşmayız da derseler o zaman yapacağımız bir şey kalmadığı zaman marketlerde ilaç satılması da tabi ki eczacı marifeti ile ilaç satılması düşünülecek olan bir alternatiftir. Her ne pahasına olursa olsun vatandaşımıza ucuz, kaliteli, güvenilir sağlık hizmetinin bir parçası olan ilaca erişimini de sağlayacağız" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler