Elektronik sigara tehlikeli ve yasak!

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakmak isteyenler arasında son zamanlarda adeta moda haline gelen elektronik sigaraya karşı uyarılarda bulundu.İnternet veya başka kanallarla satılan elektronik sigaraların ruhsatsız olduğu, bu cihazların birçok ülkede yasakla

Sağlık 18.03.2013, 12:01
Elektronik sigara tehlikeli ve yasak!

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakmak isteyenler arasında son zamanlarda adeta moda haline gelen elektronik sigaraya karşı uyarılarda bulundu.

İnternet veya başka kanallarla satılan elektronik sigaraların ruhsatsız olduğu, bu cihazların birçok ülkede yasaklandığı bildirildi.
 
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de bugüne kadar ''elektronik sigara'' adıyla ithalat izni alan veya ruhsatlandıran ürün bulunmuyor. Bu ürünler, ülkeye kaçak yollarla sokulduğu için de içeriği denetlenemiyor. Ancak güvenlik güçlerince ele geçirilen ürünlerden elde edilen bulgulara göre, bu cihazların insan sağlığını son derece olumsuz etkileyebileceği hatta ölüme yol açabileceği bildirildi.
 
ABD YILLAR ÖNCE UYARMIŞ
 
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ABD'nin ilaç ve gıda otoritesi ''Food and Drug Administration'' (FDA) tarafından bundan 4 yıl önce elektronik sigarayla ilgili uyarı yaptığı hatırlattı.
 
Yetkililerin verdiği bilgiye göre, FDA'nın 2 firmaya ait 18 çeşit elektronik sigara kartuşu üzerinde yaptığı incelemede, örneklerin yarısının kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine içerdiği belirlenirken, yüzde 1 oranında insanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol saptandı. Çoğu örnekte ise tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edildi, nikotin içermediği belirtilen örneklerin tümünde düşük seviyede de olsa nikotin bulundu.
 
FDA'nın bu araştırmalar doğrultusunda, elektronik sigaraların gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğunu raporladığına dikkat çekildi.
 
Kanada Sağlık Ajansı'nın da 2009'da elektronik sigaraların nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabileceği uyarısında bulunduğu bildirildi.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) ise elektronik sigaraların, toksisite çalışmaları da dahil yeterli çalışma yapılana kadar ''sigara bırakma tedavisi'' olarak kabul edilemeyeceğini vurguladığı ifade edildi.
Birçok ülkede tıbbi cihaz olarak satışı ruhsata bağlı olan elektronik sigaranın Brezilya, Tayland, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde satışı yasak.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
tayfun püskül 8 yıl önce
yasaklanan ülkelerde ki devletin kaygisi sigarada olan yüksek oranada ki vergi kayiplari bu söylenenlerin ne bilimsel nede herhangi bir saglik kurumundan belgelenmis degildir tüm problem vergi kayiplari Insanlarin sagligi umurlarinda degildir bunu icenler memnunlar ve sigarayi birakma orani cok yüksek kaygi ondandir
oguzsahin 8 yıl önce
WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) bile elekronik sigara ile ilgili yeterli klinik çalışmamız yok.Zararlı mı bilmiyoruz diyorsa bizi idare edenlerde tütün ile tütün aromasını karıştıramayacağına göre demek ki elektronik sigara ile ilgili çift kör randomize kontrollü klinik çalışma yapmış olacaklar ki yasaklamışlar.Bunda kızacak birşey yok.Yakında klinik çalışma sonuçlarını açıklarlar.Merak etmeyin.
NUR BAHAR SEZER 8 yıl önce
elektronık sıgara ıle sıgarayı bıraktım.madem zararlı o zaman polıs operasyonu ıle devlet bu cıhazlara el koyulsun.belgelerle ıle tehlıkesı acıklansın.o zaman nargıleler ve elektronık sıgaralar pıyasadan toplansın sıgara satısları dusecek dıye bır adım olarak dusunuyorum.ben 7 ay once bu urunle sıgarayı bıraktım.
elektronik sigara 8 yıl önce
elektronik sigara BBC haberinde dahi dünyada milyonları sigardan kurtardı diye haber yapıyor bizde araştırmadan soruşturmadan hop yasak nasıl bir ülkeyiz anlamdım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@