alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Eczacılıkta yeni dönem başlıyor

TBMM Genel Kurulu'nun Eczacılar ve Eczaneler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerini tamamladı. 60 yıllık Eczacılık Kanunu'nda önemli değişiklik yapan 11 maddelik kanun teklifi, üzerinde siyasi partilerin uzlaşmasıyla 1 saatte ta

Sağlık 18.05.2012, 09:20
Eczacılıkta yeni dönem başlıyor

TBMM Genel Kurulu'nun Eczacılar ve Eczaneler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerini tamamladı. 60 yıllık Eczacılık Kanunu'nda önemli değişiklik yapan 11 maddelik kanun teklifi, üzerinde siyasi partilerin uzlaşmasıyla 1 saatte tamamlanarak yasalaştı. 

Genel Kurul'da, kabul edilen Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile Uyuşturucu Maddelerin Murakebesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun oy birliği ile kabul edildi. Kanun ile serbest eczane sayıları, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az üç bin beş yüz kişiye bir eczane olacak şekilde düzenlenecek.

Hiç eczanesi olmayan yerleşim birimlerinde nüfus kriterine bakılmaksızın bir eczanenin açılmasına müsaade edilecek.

Serbest eczanelerde, reçete sayısı veya ciro gibi kriterlere göre belirlenen sayıda ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu olacak. Serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen bir eczacı en az bir yıl müddetle eczanelerde yardımcı eczacı olarak çalışacak.

Beşeri ilaçlar, Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı geleneksel bitkisel tıbbi ürünler; Sağlık Bakanlığı'nın iznine tabi olan homeopatik tıbbi ürünler, enteral beslenme ürünleri dahil özel tıbbi amaçlı diyet gıdalar ve özel tıbbi amaçlı bebek mamaları eczanede satılacak. 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@