kebir reklamı
banner303

Dudak estetiği nasıl yapılır?

İnsan yüzünün estetik görünümünde dudaklar oldukça önemli bir rol oynamaktadırlar. Özellikle kadınlar açısından dudaklar çekici ve seksi görünüm açısından yüzde ve vücutta ön plana çıkan bölgelerdir.  Dudakların güzel görünmesini sağlayan unsurlar, dolgun

Dudak estetiği nasıl yapılır?

banner197

İnsan yüzünün estetik görünümünde dudaklar oldukça önemli bir rol oynamaktadırlar. Özellikle kadınlar açısından dudaklar çekici ve seksi görünüm açısından yüzde ve vücutta ön plana çıkan bölgelerdir.  Dudakların güzel görünmesini sağlayan unsurlar, dolgunlukları, dudak şekilleri, dudakların kişide oluşturduğu kendine özgü ifade biçimi, dudakların rengi ve kontürü, dudakların çevresinde ve dolaylarında herhangi bir kırışıklık bulunup bulunmadığı olarak sıralanabilir.

Günümüzde gelişen estetik ve plastik cerrahi metodları sayesinde dudakları dolgun ve kalın bir hale getirmek ya da aşırı dolgun dudakları inceltmek ya da dudak çevresindeki kırışıklıkları yok etmek mümkündür. 

Bakınız : Dudak Dolgusu Ankara

Bazı kişilerin fiyolojik olarak doğuştan itibaren dudak yapıları ince olabilir veyahut  yaşlanmanın getirmiş olduğu etkiler nedeniyle dudaklardaki yağ dokusunun oranında bir azalma görülebilir bu da dudakların kalınlığının azalması ve dudakların incelmesi anlamına gelmektedir. Dudak kalınlaştırma ve dudakları şekillendirme amacıyla kişinin sahip olduğu probleme ve kişinin talep ve isteklerine bağlı olarak ayrıca kişinin yaşı ile de bağlantılı olarak uygulanabilecek pek çok farklı yöntem ve teknik bulunmaktadır. 

Dudak dolgusu uygulamasının botoks (botox), fokuslu ultrasound, PDO ipleri gibi kırışıklık giderme amaçlı uygulamalarla kombine edilmesinde herhangi bir sakınca ya da komplikasyon riski bulunmamaktadır.

Bunlardan birisi kişinin vücudundan alınan kalıcı (permanent) maddelerin kullanılması vasıtasıyla dudakların kalınlaştırılması, bir diğeri çeşitli özel dolgu maddelerinin kullanılması vasıtasıyla dudakların kalınlaştırılması, bir diğeri ise dudak mukozasının yani dudakta bulunan kırmızı renkli kısımın çeşitli cerrahi müdahaleler vasıtasıyla şekillendirilmesidir. 

Dudak estetiğinde kullanılan şekillendirici dolgu maddesi olarak otojen yani kişinin kendi bedeninden elde edilen doğal maddeler olarak kullanılabilmekle beraber yabancı yapay maddelerde dudak estetiği operasyonlarında kullanılabilir. Yağ karışımlı Hyalunorik Asit bazlı dolgu maddeleri ya da yabancı maddeler kullanılabilir. Otogen madde çeşitlerinden dermis greftleri ile fasia greftleri ve bununla beraber yağ greftleri dudak kalınlaştırma operasyonlarında hastalar üzerinde başarı ile kullanılabilmektedir. Ancak bununla beraber bu işlemlerde kullanılan yağ greftleri belirli bir zaman sonra erimeye maruz kaldığından yağ greftlerinin kullanımı ve kalıcığı diğer benzerlerine göre daha kısıtlıdır Dudak estetiği ve kalınlaştırması opersyonlarında dermis ve fasia greftleri olarak nitelendirilen greftler mudillerine göre daha düşük oranda erime eğilimi göstermektedirler ve bu greftlerin kişinin vücudundaki kalıcılık süreleri daha fazladır. 

Bahse konu olan bu dokuların dudak içine yerleştirilmesi işlemi neticesinde  dudakların hacmi arttırılabilmektedir ve bu bağlamda dudaklara daha estetik ve kalın bir görünüm kazandırılmış olunmaktadır. Dudak estetiğine yönelik dudak kalınlaştırma işlemi lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir ve uygulama uzman hekimlerce yapıldığı takdirde kolay bir uygulama olarak nitelendirilmektedir. 

Etiketler : Ankara Botoks

Operasyon sonrasında yüz üzerinde ve dudak çevresindeki şişliklerin iyileşmesi ve tamamen geçmesi kişinin bünyesi ve metabolizmasına bağlı olarak en fazla 10 gün sürmektedir. Dudak kalınlaştırmak amacıyla kullanılan bir diğer yöntemde  herhangi bir cerrahi müdahale ya da ameliyata gerek duyulmadan kişinin cildinin alt tarafına ve mukoza kısmına enjeksiyon yöntemi ile enjekte edilen ve vücut içerisinde doğal bir şekilde bulunan bir madde olan hyaluronik asit vasıtasıyla dudakların kalınlaştırılması ve şekillendirilmesi yöntemidir. 

Bu yöntem son yıllarda dudak estetiği ve kalınlaştırma işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Ayrıca yine hyaluronik asit enjeksiyonu tekniğinde olduğu gibi son yıllarda geliştirilmiş olan ve hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen ve muadillerine göre daha uzun süren bir etkiye sahip olan dolgu maddelerinden birisi de kalsiyum hidroksiapetit dir. kalsiyum hidroksiapetit adlı maddenin dudak altına ve dudaktaki mukozanın altına enjekte edilmesi yöntemi ile uygulanan bir tekniktir.  Bu tekniğin kullanıldığı kişilerde dudaktaki dolgunluk ve yoğunluk hacmini yaklaşık 7 yıl kadar muhafaza eder ve uzun süren bir süre kalıcılık sunar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.