Domuz gribinde kötü haber

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi yetkilileri, domuz gribi salgınının bölgede daha da hızlanacağı uyarısı yaptı; ailelere “Lütfen çocuğunuzu aşılatın” çağrısında bulundu Türkiye'de domuz gribi salgınına karşı yürütülen çalış

Domuz gribinde kötü haber

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi yetkilileri, domuz gribi salgınının bölgede daha da hızlanacağı uyarısı yaptı; ailelere “Lütfen çocuğunuzu aşılatın” çağrısında bulundu

 

Türkiye'de domuz gribi salgınına karşı yürütülen çalışmalar konusunda Sağlık Bakanlığı ile istişarelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi (European Centre for Disease Prevention and Control)(ECDC) yetkilileri, domuz gribi salgınının bölgede daha da hızlanacağı uyarısı yaptı.

Yetkililer, özellikle çocuklar, gençler ve diğer risk grubundaki kişilerin aşılanmalarının önemine de işaret etti.

WHO Avrupa Bölgesi Danışmanı ve Nottingham Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Jonathan Nguyen Van Tam, bütün hükümetlerin yapabilecekleri tek şeyin aşı temin edip uygulayarak ölümlerin önünü almak olduğunu vurguladı. Tam, şunları kaydetti:

Artış bekliyoruz
“Türkiye aşı konusunda Avrupa bölgesinde çok ciddi saygınlığa sahip firmaların aşılarını aldı. Bunların test düzeyleri İngiltere dahil diğer Avrupa ülkelerinin aldığı aşılar ile aynı. Türkiye'nin aşı aldığı firmalardan biri, aynı zamanda İngiltere'nin de en fazla miktarda aşı temin ettiği firma. Salgın Türkiye'de tam hızlanma aşamasında. Vaka, hastaneye yatış ve ölümlerde artış bekliyoruz.”

Lütfen çocuğunuzu aşılatın
“Ailelere şu soruyu yöneltmek isterim: Çocuğunuzun pandemik grip nedeniyle hastaneye ve sonrasında da yoğun bakım ünitesine yatırılması riskini kabul etmek ister misiniz? Eğer bu riski göze almak istemiyorsanız lütfen çocuğunuzu aşılatın. Sizin çocuğunuz aşılanan ilk çocuk olmayacak. Dünyanın her yerinde milyonlarca çocuk bu gribe karşı aşılanmış durumda.”

Batıdan doğuya kaydı
ECDC Grip Koordinatörü, çocuk hastalıkları ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Angus Nicoll de aday ülkelerle birlikte AB ülkelerinde bine yakın kişinin öldüğünü, ölümlerin devam edeceğini söyledi. Salgının dünyadaki gelişimiyle ilgili DSÖ ile hazırladıkları son raporla ilgili de bilgi veren Nicoll, şöyle dedi:
“Şu an itibarıyla pandemi eğilimi batıdan doğuya, kuzeyden güneye kaymakta. Güneydoğu Avrupa'da pandemi dalgası kendisini göstermeye başladı ki Türkiye ve çevre ülkeler de dahil. Batıda pik noktasına ulaşıldı.”
WHO Genel Merkezi Küresel Grip Programı Pandemi Hazırlık, Eğitim ve Bilgilendirme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hande Harmancı da şimdiye kadar dünya genelinde 65 milyon kişinin aşılandığını vurguladı.

94 KİŞİ ÖLDÜ

Kahramanmaraş'taki ölümün ardından domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 94 oldu. Sağlık Bakanlığı son olarak perşembe günü domuz gribinden ölenlerin sayısını 93 olarak açıklamıştı


HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler