banner556

Diyetsiz kilo vermenin yolları

Mükemmel bir vücut için yapmanız gereken tek şey yeterli ve doğru beslenmek. Açlık yaşamadan, uzun uzadıya listeler olmadan, hatta diyet yapmadan kilo vermenin püf noktaları var. İşte Uzman Diyetisyen Serkan Tutar'dan zayıflatan tavsiyeler... 1- YAVAŞ TÜK

Sağlık 30.09.2013, 09:54
Diyetsiz kilo vermenin yolları

Mükemmel bir vücut için yapmanız gereken tek şey yeterli ve doğru beslenmek. Açlık yaşamadan, uzun uzadıya listeler olmadan, hatta diyet yapmadan kilo vermenin püf noktaları var. İşte Uzman Diyetisyen Serkan Tutar'dan zayıflatan tavsiyeler...
 

1- YAVAŞ TÜKETİN

Yemeğinizi ortalama 20 dakikada tüketmelisiniz. Beynin tokluk hissini algılaması yaklaşık 20 dakikadır.
 

2- UYURKEN ZAYIFLAYIN

Yağ yakan hormon olarak adlandırılan 'ghrelin' hormonunun en iyi salgılandığı saat gece 00.00 ile 02.00 arasıdır. Eğer bu saatleri ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi ciddi azalır. Yapılan bir çalışmada düzenli uyuyan ve çok geç saatlerde uyumayan bireylerin ortalama yüzde 6 civarında daha fazla kilo verdikleri gözlemlenmiştir.
 

3- HER GÜN ÇORBA

Lif içeriği yüksek sebze çorbaları veya tarhana, mercimek ve ezogelin çorbaları tokluk hissinizin daha çabuk olmasını sağlayacaktır. Çorbada en önemli husus ise, hazır olmaması ve içerisindeki tuz miktarının çok yüksek olmamasıdır.
 

4- NANE-LİMON İÇİN

Az şeker eklenerek hazırlanmış limonatanın içine nane atın. Bu şekilde günde ortalama 450 kalori daha az almış olacak ve bir ay içerisinde alma riskiniz olan 2.5 kilodan kurtulmuş olacaksınız.
 

5- YEŞİL ÇAY ÖNEMLİ

Yeşil çay içerisinde bulunan 'kateşin', hem metabolizma hızlandırıcı etkisi hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Bu içecek, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

6- SAKIZ ÇİĞNEYİN

Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde çiğneyeceğiniz naneli sakızın besine yönelmenizi engellediğini göreceksiniz. Bu alışkanlık ile daha az kalori alacaksınız.
 

7- AKŞAMLARI SULU YİYİN

Özellikle akşam yemeklerinde yağ içeriği yüksek, soslu yemekleri tercih etmek yerine su ve lif içeriği yüksek, kalorisi düşük, mevsime uygun sebzeleri tercih etmeniz kilo vermenizi sağlayacaktır.

8- TABAĞINIZI KÜÇÜLTÜN

Küçük tabak kullanarak günlük alacağınız kaloriyi 200 kalori azaltabilir, ayrıca 1 yıl içerisinde 4 kilodan da kurtulabilirsiniz.
 

9- KISA VE GENİŞ BARDAK KULLANIN

Uzun ve sıska bardaklar yerine, kısa ve geniş bardakları tercih etmelisiniz. Cornell üniversitesinde yapılan çalışmaya göre, içecekleri bu tip bardak ile tüketmek, içeceklerden alınan kaloriyi yüzde 25-30 oranında düşürüyor.
 

10- EV TEMİZLİĞİ İLE 5 KİLO VERİN

Her gün fazladan yakacağınız 100 kalori ile diyet yapmadan, bir yıl içinde, 5 kilo verebilirisiniz. Bunu için her gün 1.5 km yürüyüş ya da 30 dakika ev temizliği veya 10 dakika yavaş tempolu koşu yapabilirsiniz.
 

11- PEYNİRLİ PİZZAYI TERCİH EDİN

Genellikle bol kalorili olan ve şarküteri malzemeleri ile donatılmış olan pizzalar yerine, ince, kepek ekmekli, peynirli ve az yağlı olanları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bile günlük kalori alımını 100 kalori civarında düşürmüş olacaksınız.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@