Diş fırçalarken bunlara dikkat

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, diş fırçalarken yapılan yanlışlıklar konusunda uyardı.Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, "Ağız hijyeninin idame edilebilmesi ve sağlıklı bir gülüşe sahip olabilmek için günde en az

Diş fırçalarken bunlara dikkat

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, diş fırçalarken yapılan yanlışlıklar konusunda uyardı.

Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, "Ağız hijyeninin idame edilebilmesi ve sağlıklı bir gülüşe sahip olabilmek için günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Bunun yanında günlük kullanıma uygun ağız gargaralarından da kullanmanın faydaları olacaktır. Dişlerin uzun yıllar ağzımızda sağlıklı kalabilmesi için, dişlerin çok iyi temizlenmesi gerekliliğini düşünürsek, diş fırçalama olayını ciddiye almakta fayda vardır. Kimi insan günde 5 kere diş fırçalar ama hala dişleri sarı, lekeli ve çürükleri vardır. Kimisi de günde 2 kere fırçalar ve dişleriyle ilgili hiçbir sorunu yoktur. Burada fark yaratan, dişlerimizi nasıl fırçaladığımız ve diş fırçası ve diş macunu seçimlerimizdir. Tabii ki doğuştan gelen diş yapısını göz ardı ederek konuşuyorum" dedi.

"DİŞ ETLERİNE VE DİŞ MİNESİNE ZARAR VERİLMEMELİ"

"Doğru fırça seçimi dişlerinizin tek tek temizlenmesinde önemli olup aynı zamanda diş etlerinize ve diş minesine de zarar vermeyecek şekilde olmalıdır" diyen Clinic Plus Uzman Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, "Özel bir rahatsızlığı olmayan bireyler, mümkünse küçük başlı, orta sert fırça kıllarına sahip klasik bir diş fırçasıyla bütün dişleri rahatlıkla temizleyebilirler. Fakat sert fırça kılına sahip diş fırçaları, hiçbir problemi olmayan bireylerde bile dişeti çekilmesi ya da diş minesinde aşınmalara ve hassasiyetlere sebep olabiliyor. Ya da büyük başlıklı bir diş fırçası, ağzın arka bölümlerine ulaşamıyor ve arka azı dişlerin tam temizliği yapılamıyor. Fırçayı doğru seçtikten sonra, doğru diş fırçalama tekniğini de bilmek önemlidir. Yatay ya da yukarıdan aşağıya diş fırçalamak dişeti çekilmelerine sebep olabiliyor. Yine özel bir dişeti rahatsızlığı olmayan bireyler, dairesel hareketlerle, asıl kuvvet dişetinden dişe doğru olacak şekilde dişlerini fırçalamalıdır. Dişeti rahatsızlığı ya da hassasiyet problemi olanların diş doktorundan tavsiye alarak özel bir yöntemle dişlerini doğru şekillerde fırçalamaları gerekir" ifadelerini kullandı.

"ÇOK BASTIRMAK SIK YAPILAN BİR HATA"

Dt. Sevgen Eralp, şunları kaydetti:

"Dişleri çok iyi temizlediği düşünülerek, diş fırçasını çok bastırarak kullanmak da oldukça sık yapılan bir hatadır. Çok bastırarak diş fırçalamanın sonucunda dişeti çekilmeleri ve hatta diş minesinde aşınmalar olabilir. Bu problemlerin bir kısmı geri dönüşlü olabilirken, mine aşınmasının geri dönüşü olamıyor maalesef. Çoğu kişinin fark etmeden yaptığı bir yanlış da, sağ elini kullanan insanların sol üst bölgedeki dişlerini fazla bastırarak fırçalamalarıdır. Sağ elin diğer bölgelere nazaran, en çok kuvvet verebildiği bölge burasıdır. Dolayısıyla bölgesel olarak sağ üst köpek dişiniz ve onun arkasındaki dişlerinizde bir diş eti çekilmesi veya hassasiyet problemi var ise, bu konu da düşünülmelidir. Solaklar için ise bu durum tam tersidir. Bu durumda sol tarafı fırçalarken sol eli kullanmak, sağ tarafı fırçalarken sağ eli kullanmak aşırı basınç uygulamanızı engelleyebilir."

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler