kebir reklamı

Cilt bakımında antiaksidanlar

İnsan vücudunu kaplayarak çeşitli dış etkenlerden koruyan cilt tabakası, sürekli olarak farklı dış etkenler sebebi ile çevresel kirliliğe ve etkenlere maruz kalır. İnsan cildi, Ultraviyole ışınlar, radyoaktif etkenler, çeşitli kimyasal maddeler, kullanıla

Cilt bakımında antiaksidanlar

banner197

İnsan vücudunu kaplayarak çeşitli dış etkenlerden koruyan cilt tabakası, sürekli olarak farklı dış etkenler sebebi ile çevresel kirliliğe ve etkenlere maruz kalır. İnsan cildi, Ultraviyole ışınlar, radyoaktif etkenler, çeşitli kimyasal maddeler, kullanılan bazı ilaçlar,  sigara dumanı ve ozon gibi oksidasyona etkenlerine sebep olan çevresel olumsuz etkenlerle yüz yüze kalır. Doğada bulunan serbest radikaller serbest elektron içeren yüklü veya nötr kimyasal maddeler olarak doğada yer almaktadırlar. 

Tabiatta var olan serbest radikallerin insan vücudunda neden oldukları bir takım olaylar neticesinde, insan cildinin canlılığında ve cildin bağışıklık işlevlerinde azalma, cildin doğal esnekliğinde azalma, cildin hareketlilik ve metabolizmasında düşme ile beraber ciltte bir takım kırışıklıkların ve bazı lekelerin ortaya çıkması gibi istenmeyen etmenler ortaya çıkmaktadır. Otooksidasyon reaksiyonu yani doğal yaşlanma sürecindeki reaksiyon havada serbest olarak bulunan oksijenin etkisiyle meydana kozmetik ürünlerin havanın bu etkisinden korunması gerekir. 

 Doğada bulunan metal iyonları, ısı, ışık, su elementleri ve protein gibi çeşitli etmenler cildin yaşlanma sürecinde hızlandırıcı ya da yavaşlatıcı olarak aktif rol almaktadırlar. Doğadaki serbest radikallerin meydana gelmesinde çeşitli kozmetik maddelerde yer alan suda bulunan çözünmüş yağ ve oksijenler  kayda değer bir unsur olarak rol alırlar. 

Cilt bakımı uygulamalarında profesyonel olarak kullanılan antioksidan maddeler 2 farklı göreve sahiptirler, bunlardan birincisi serbest radikallein oluşumunu engellemek ya da bu serbest radikalleri tutmaktır, bir diğeri ise oksidasyon reaksiyonunda meydana gelen çeşitli zincirleri kırarak pozitif etki göstermektir.

 İnsan gün içerisinde her an ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktadır ve bu nedenle ultraviyole ışınları bahse konu olan bu etkenler içinde en zararlı olanıdır. Bunun temelinde yatan esas etken ise ultraviyole ışınlarının serbest radikal oluşumunu hızlandırması ile ilgilidir. Doğadaki serbest radikaller ise cilde ciddi zararlar vermektedir ve cilt yapısında çeşitli bozulmalara sebep olmaktadır. Bu bağlamda cilt üzerinde ele alınabilecek en temel hasar, cildin lipit yapısında değişiklik yaparak, cildin protein ve amino asit yapısında bulunan elastin ve kollajen gibi lifler üzerinde kalıcı bir bozukluğa sebep olmaları ile alakalıdır. Modern tıp biliminde serbest radikallerin insan cildinin yaşlanmasının en büyük sebebi olarak kabul görmektedir. 

Antioksidan moleküller değişik etkiler göstererek cildin çevresel etkenlere bağlı olarak  uğradığı zararı en aza indirger. Bahse konu olan bu moleküllerin temel görevler; doğadaki serbest radikalleri sabitlemek, lipit peroksit radikallerini sabitlemek, metal iyonlarını cilt üzerine bağlamak, çeşitli oksidatif etkenler sonucu zarar gören bazı biyolojik moleküllerin imha edilmesini sağlamak olarak özetlenebilir. Aşırı oranda ultraviyole ışın etkisinde kalma ya da düzensiz beslenme, cildin antioksidan blokajının zarar görmesine vesile olur. Bu duruma oksidatif stres adı verilmektedir. 

Oksidatif stres sonucu vücuttaki var olan biyokimyasal yapılar oksidasyona maruz kalarak farklı yapısal bozulmalar gerçekleştirir. Bu bağlamda, kozmetik sektöründe yeni nesil cilt bakım ürünlerinde kullanılan ana etken maddelerin bahse konu olan bu yaşlanma etkenlerini minimuma çekme yönünde katkı sağlayacak solüsyonlar farklı pek çok innovatif içeriklere girmeye başlamıştır.

Bilgi İçin Teşekkürler : Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.