alexa metrics

banner536

Cebinizdeki zehire dikkat!

Elektronik sigara kullanan vatandaşlara uzmanlardan uyarı geldi.Elektronik sigaranın insanların cebinde olmasının ''ürkütücü'' olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Murat Apaydın, 'İnsanlar ceplerinde böcek zehri taşıyor' dedi. Dr. Murat Apaydın

Sağlık 04.02.2013, 11:05
Cebinizdeki zehire dikkat!

Elektronik sigara kullanan vatandaşlara uzmanlardan uyarı geldi.

Elektronik sigaranın insanların cebinde olmasının ''ürkütücü'' olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Murat Apaydın, 'İnsanlar ceplerinde böcek zehri taşıyor' dedi.
 
Dr. Murat Apaydın, Türkiye'de elektronik sigaranın satışının yasaklandığını söyledi.
 
Elektronik sigaranın ölümcül sonuçlar doğuracağını söyleyen uzman doktor Apaydın, elektronik sigara içerisindeki maddenin 'böcek zehri' olarak ithal edildiğini bildirdi.
 
Apaydın, vatandaşları uyararak elektronik sigaranın sigarayı bırakmaya yardımcı olmayacağını ifade etti.
 
Elektronik sigaranın 2008 yılında 'böcek zehri' adı altında ithal edildiğini aktaran Apaydın, 'Bu ürün 2008 yılında ülkemizdeki tütün kontrol programı uygulanmaya başlandığında bazı ithalatçı firmalar tarafından Sağlık Bakanlığından değil, Tarım Bakanlığından ''böcek zehri'' adı ile ruhsat alınarak ithal edilen bir üründü.
 
İthalatçı firmaların aldıkları eski resmi ruhsat üzerinden mi ithalat yaptıklarını yoksa birileri tarafından özellikle Çin'den konteynır içerisinde oyuncak ya da çeşitli malzemeler adı altında ithal edilip buralarda piyasaya sürüldüğünü bilmiyoruz' şeklinde konuştu.
 
Elektronik sigaranın ne kadar nikotin içerdiğinin hâlâ bilinmediğini söyleyen Dr. Murat Apaydın, 'Elektronik sigaraların içerisindeki nikotin kartuşlarının ne kadar nikotin içerdiğini kimse bilmiyor.
 
Her nefeste ne kadar nikotin alındığını kimse bilmiyor. Bu ürün sigara bırakma tedavisinde kullanılan bir ürün değil, bu konu üzerine yapılan herhangi bir çalışma da yok.
 
Sigarayı bırakma tedavisinde nikotin ürünlerini kullanıyoruz, nikotinden yararlanıyoruz ama kullandığımız ürünler, yapılan çalışmalar neticesinde, günlük ne kadar alındığı öncesinden bilinen ve hesaplanan buna göre kullanılan ürünlerdir' diye konuştu.
 
YASAKLANAN ÜRÜN
 
Elektronik sigaranın sigara bırakma tedavisinde kullanılmadığını dile getiren Dr. Apaydın, 'Elektronik sigara; sigara bırakma tedavisinde kullanmadığımız, tavsiye etmediğimiz, kişler için üzücü olabilecek ve Sağlık Bakanlığından ruhsatı olmayan ve 2008 yılında yayınladığı genelge ile ülkede pazarlanması, yasaklanmış bir üründür' dedi.
 
Apaydın, 'Sigarayı bırakmak isteyenler vatandaşlar sigara bırakma merkezlerine gitsinler' diye uyarıda bulundu.

Yorumlar (1)
GkcSvd 9 yıl önce
Doktor bey, sigara üreticilerinin istekleri doğrultusunda ısmarlama haber yapmış. Elektronik sigara içinde böcek ilacı var da, normal sigaranın içinde neler var? Ürün Türkiye'de tabiki yasaklanacaktır! Sigara piyasasının gerilemesi ekonomiyi felakete götürür.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@