C vitamini tedaviyi yok ediyor!

New York'taki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezinden Mark Heaney ve ekibinin yaptığı araştırma, C vitamini hapları kullanımının kanser tedavisinin olumlu etkilerini azaltabileceğini gösterdi. Heaney ve ekibi, laboratuvarda daha önce C vitamini benzer

Sağlık 02.10.2008, 18:31
C vitamini tedaviyi yok ediyor!
New York'taki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezinden Mark Heaney ve ekibinin yaptığı araştırma, C vitamini hapları kullanımının kanser tedavisinin olumlu etkilerini azaltabileceğini gösterdi.

Heaney ve ekibi, laboratuvarda daha önce C vitamini benzeri dehidroaskorbik asit verilen kanser hücreleri üzerinde çeşitli kemoterapi ilaçlarını denedi.

Aralarında en çok kullanılan Gleevec'in de bulunduğu kanser ilaçlarının C vitamini verilen bu hücrelerde, vitamin verilmeyenlerdeki kadar etkili olmaması araştırmacıları şaşırttı. Kanser ilaçlarının daha önce C vitamini verilen hücrelerdeki etkisinin yüzde 30 ile 70 arasında az olduğu görüldü.

Daha sonra bu kanserli hücreleri farelere yerleştiren araştırmacılar, tümörlerin C vitamini verilen kanserli hücrelere sahip farelerde daha çabuk çoğaldığını gördü.

Araştırmacılar, C vitamininin, serbest radikallerin kanserli hücrelerin mitokondrileri (hücrenin enerji merkezi) üzerindeki yıkıcı etkiyi etkisiz hale getirebileceğine işaret ettiler.

Bazı araştırmalar, tümörlere doğrudan yüksek dozda C vitamini enjekte edilmesinin farelerdeki tümörlerin boyutu ve artışını ortalama yüzde 50 oranında azaltabileceği tezini ortaya koyuyor. Bazı araştırmalar ise kemoterapide kullanılan bazı ilaçların serbest radikallerin üretilmesine yol açtığını, bunların oksijen moleküllerini durdurabileceğini ve hücrenin ölümüne yol açabileceğini gösteriyor.

Farelerdekine benzer olumsuz etkilerin insanlarda da görülebileceğini belirten Heaney ve ekibinin araştırması ise kanser tedavisi sırasında C vitamini kullanımı konusundaki tartışmalara yenisini ekledi.

Araştırma "Cancer Research" dergisinde yayımlandı.

C vitamininin kanserle mücadelede kullanılabileceği tezi 1970'lerde, 1954'de Nobel Kimya Ödülünü alan kimyager ve biyokimyager Amerikalı Linus Pauling tarafından ortaya atılmıştı.
Yorumlar (1)
karsiyanlal 12 yıl önce
ikiside c diyor biri olmaz diğeri olur diyor; olur diyen ne diyor yüksek doz diyor ;c etkilemiyor diyende normal c diyor haliyle ikiside haklı ama kanser başka bir şey hala çaresiz ve de rahmetli babam gibi alıp götürüyor milleti ; bu kanserde bildiğim tek şey var süper rant var kemoterapi olayında ; ilaçları almaya gittiğimde eczaneler havada karşılıyordu bizi. kimsenin umrunda değil yani tedavinin bulunması ; tezgah işliyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@