Bilim Kurulu üyesi Özlü'den kritik sigara uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi KTÜ'lü Prof. Dr. Tevfik Özlü sigara konusunda uyardı

Sağlık 23.09.2020, 21:35
Bilim Kurulu üyesi Özlü'den kritik sigara uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Son günlerde tırmanışa geçen koronavirüsle ilgili halka uyarıda bulunan Özlü, şu ifadeleri kullandı;

Sigara içilmesi virüsün yayılmasını kolaylaştırıyor. Sigara kullananlar ya maskeyi usulüne uygun takmıyor veya sigara içmek için sık sık maskelerini çıkarıyorlar. Böylece kolayca bulaştırıyor veya virüsü kapıyorlar.

"DUMANI ÜFLERKEN VİRÜSÜ DAHA UZAK MESAFEYE YAYABİLİYOR"
Birlikte sigara içme kültürü yaygın. Dış mekanda, kafe ve restoranların açık alanlarında, işyerlerinde molalarda insanlar karşılıklı sigara içip sohbet ederken birbirlerini enfekte edebiliyor. Dumanı üflerken virüsü daha uzak mesafeye yayabiliyor.

Pandemi döneminde sigara içilmesi korunmayı aksatıyor, içenler başta olmak üzere insanları tehlikeye atıyor. Bu dönemde sigaradan vazgeçmek en doğrusu.

Yorumlar (6)
Muzaffer 1 ay önce
Bir sigaranın bitmesi 5 dakikaBen yemek yemek daha tehlikeli restoranlara en az bir saat yemek sürüyor.Bence daha tehlikeli
Hakan 1 ay önce
Muzaffer bey, virüsün yeri ve zamanı yoktur. Bu virüsü gerekli kurallara uymazsanız 10 saniyede bile kapabilirsiniz. Siz 5 dakika içerisinde sigaranızı içerken ciğerlerinize indirip dışarı verdiğiniz duman kurallara uyan insanları riske atabilir. Sizi mantık ve bilim çerçevesinde düşünmeye davet ediyorum.
Giresunlu 1 ay önce
Adam hakli sigaraya HAYİR !
Hakan 1 ay önce
Kesinlikle kalabalık sokaklarda, meydanlarda yürürken sigara içilmesi yasaklanmalı, restoranlarda buna göre düzenleme yapmalı..! Sigara dumanı birçok madde gibi covid-19 virüsünü de taşıyabiliyor. Sen ciğerlerindeki virüslü havayı vere vere yürüyorsun umrunda değil... Yüzünüzde maske varken bile etrafınızda sigara içen varsa maskenin içine duman doluyor. Geç fark edilen tehlikeli bir durum.
Halil ibrahim 1 ay önce
Ben sigara içmek için virüsü yayıyorumda siz Ayasofya’da Giresun’da vekilinizin 1.500 kişilik düğününde yaymıyormusunuz. Becerip maske dağıtamayan acizler, kalkıp doktorları hain ilan edecek sende doktor olarak gık etmeyeceksin, o kadarmı meslek onurunuz ranta kurban gitmiş, hadi ordan sözde bilim adamı????
şaadar 1 ay önce
Becerip maske dağıtamayan acizler, kalkıp doktorları hain ilan edecek sende doktor olarak gık etmeyeceksin, o kadarmı meslek onurunuz ranta kurban gitmiş, hadi ordan sözde bilim adamı????

Gelişmelerden Haberdar Olun

@