Bildiklerinizi unutun! Elektronik sigara...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), elektronik sigaranın kamu sağlığını tehdit ettiğini bildirerek bu konuda hükümetlerin düzenleme yapmasını istedi.DSÖ'nün elektronik sigaraya ilişkin yayımladığı raporda, ürünün ilk olarak 2005 yılında piyasaya çıktığına ve yaygı

Sağlık 26.08.2014, 17:28
Bildiklerinizi unutun! Elektronik sigara...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), elektronik sigaranın kamu sağlığını tehdit ettiğini bildirerek bu konuda hükümetlerin düzenleme yapmasını istedi.

DSÖ'nün elektronik sigaraya ilişkin yayımladığı raporda, ürünün ilk olarak 2005 yılında piyasaya çıktığına ve yaygın bir kullanım alanına ulaştığına dikkati çekildi.

Hükümetlerin elektronik sigara konusunda düzenleme yapması istenen raporda, üreticilerin sağlık konusunda vaatlerde bulunmasının önlenmesi gerektiği de kaydedildi.

BM Cenevre Ofisi'nde raporla ilgili basın toplantısı düzenleyen DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi Bölümü Başkanı Douglas Bettcher, elektronik sigaraların sigarayı bırakmaya yardımcı olduğuna dair henüz kanıtlanmış bir veri bulunmadığına işaret etti.

Bettcher, "DSÖ raporu, elektronik sigaranın halk sağlığını tehdit ettiğini gösteriyor" dedi. 

Elektronik sigaraların kapalı alanlarda içilmesinin ve reklamının yapılmasının yasaklanması gerektiğini ifade eden Bettcher, bu ürünün çocuklara satılmasının da önüne geçilmesinin önemli olduğuna dikkati çekti.

DSÖ Tütüne Karşı İnisiyatif Programı Yöneticisi Armando Peruga, elektronik sigara aleti ve içeriği konusunda düzenleme yapılması gerektiğinin raporda yer aldığını belirterek içerikte insan sağlığı için zararlı toksik maddeler bulunabildiğini söyledi.

Peruga, elektronik sigaralarda, meyve, tatlı ve alkollü içecek tatlarının kullanılmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı.

DSÖ'nün elektronik sigara raporu ekim ayında üye ülkeler tarafından tartışılacak.

İlk olarak 2005 yılında Çin'de piyasaya sürülen elektronik sigaranın satışları, son yıllarda büyük sigara şirketlerinin de girişimleriyle milyarlarca dolara ulaştı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
osman osman 7 yıl önce
elektronik sigara buhar cikartir ve istege gore nikotinli ve nikotinsiz likitleri mevcuttur. icerisinde bitkisel gliserin bulunur. sagliga zararli hicbir toksit madde icermez. tek zarari vardir sigarayi biraktirip sigara sirketlerine ve fahis vergilere para vermezsiniz. makalede bir tek cumlede neden zararli oldugundan bahsetmiyor. sari cizmeli mehmet aganin birisi yazmis biseyler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@