Bebekler İçin Obez Hesaplaması

Doğumdan sonra yapılacak basit bir hesaplamanın, çocuğun obez olup olmayacağı hakkında bilgi verebileceği belirlendi.Finlandiyalı, İtalyan ve Amerikalı çocukların doğumdan sonraki verilerini inceleyen Philippe Froguel liderliğindeki uluslararası ekip, yen

Sağlık 30.11.2012, 09:33
Bebekler İçin Obez Hesaplaması

Doğumdan sonra yapılacak basit bir hesaplamanın, çocuğun obez olup olmayacağı hakkında bilgi verebileceği belirlendi.

Finlandiyalı, İtalyan ve Amerikalı çocukların doğumdan sonraki verilerini inceleyen Philippe Froguel liderliğindeki uluslararası ekip, yeni doğan bebeklerin daha sonra obez olma riskinin ne kadar olduğunu gösteren basit bir ''formül'' geliştirdi.
Froguel ve ekibi, 1986'da doğan 4 bin çocuğu ergenlik dönemine kadar izledi.
 
Bilimadamları, gebelikten önce anne ve babanın vücut kitle endeksi, annenin gebelikte ne kadar kilo aldığı ve sigara içip içmediği, ailedeki çocuk sayısı, bebeğin kaç kilo doğduğu gibi elde edilmesi kolay veriler sayesinde çocuğun daha sonra obez olup olmama riskinin öngörülebileceği sonucuna vardı.
 
İstatistiklerin çıkarılmasından sonra bilim adamları, formülü Excel programına aktardı. Araştırmaya imza atanlardan Philippe Froguel, formülü oluşturan verilerin her birinin çocuklardaki obezitenin bilinen risk etkenlerinden olduğunu ancak ilk kez bu verilerin birlikte doğumdan itibaren çocuğun obez olup olmama riskini öngörmek amacıyla kullanıldığını vurguladı.
 
Bilimadamları daha sonra çalışmalarını, bin 500 İtalyan ve bin ABD'li çocuk üzerinde doğruladı.
 
''Plos One'' dergisinde yayımlanan araştırmada bilimadamları, etkinliğini artırmak için formülün ülkelere uyarlanması gerektiğine de dikkati çekti.
 
Bilimadamları sağlık çalışanlarının risk grubundaki kişilere odaklanmasıyla teşhis ve tedavi maliyetinin düşürülebileceğini belirtti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@