Bayram'da Pandemik A riski

Uzmanlar, hızla yayılma özelliğine sahip olan Pandemik A (H1N1) gribi salgını nedeniyle Kurban Bayramı ziyaretlerinde dikkatli olunması uyarısında bulunarak, ziyaretlerde öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklardan vazgeçilmesini önerdi. Hacettepe Ün

Bayram'da Pandemik A riski

Uzmanlar, hızla yayılma özelliğine sahip olan Pandemik A (H1N1) gribi salgını nedeniyle Kurban Bayramı ziyaretlerinde dikkatli olunması uyarısında bulunarak, ziyaretlerde öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklardan vazgeçilmesini önerdi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe, halk arasında ''domuz gribi'' olarak bilinen Pandemik A (H1N1) gribinin mevsimsel gribe oranla çok hızlı yayıldığı için özellikle kapalı mekanların, hastalığın bulaşma riskini artırdığını bildirdi.

Bayramlarda ailenin bir arada bulunmasının çok önemli olduğunu, ziyaretlerin aile birliği, bireyler arası yakınlaşma ve dayanışmayı artırdığını anlatan Özcebe, bu yıl Kurban Bayramı'nın Pandemik A gribi salgının yaşandığı döneme geldiğine işaret etti. Özcebe, bu nedenle gribin bulaşma yollarından korunmak için bayramlaşmada sık kullanılan öpüşme ve sarılma gibi eylemlerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.

HASTA KİŞİLERİN ZİYARETLERİNDE DİKKAT OLUNMALI
Pandemik grip salgınının hızla yayıldığını, kayıtlara göre ölen kişi sayısının 100'ü geçtiğini ve çok sayıda kişinin de yoğun bakım servislerinde tedavi altında olduğunu belirten Özcebe, şunları kaydetti:

''Kalabalık ortamlarda hasta kişinin bulunması, hastalığın hızının daha da artmasına neden olacaktır.

Toplumda bebekler, küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar genellikle evlerde oturmaktadır. Bu kişilerin sokak ve kalabalık ortamlarla olan etkileşimleri oldukça azdır. Hasta kişilerin yapacakları ziyaretler, toplumla fazla etkileşimi olmayan gruplar için risk oluşturacaktır. Bu nedenle, hasta bir kişi ziyarete geldiğinde daha dikkatli olunmalı.

Evde grip hastalığı şüphesi olan bir kişi, hastalığını yapacağı ziyaretler aracılığıyla çok fazla haneye taşıyabilir ve gribi bulaştırabilir.
Bu nedenle, hasta olan kişilerin bu yıl bayram ziyaretlerinin sınırlandırılmasında yarar vardır. Solunum yolundan atılan virüslerin, havaya ve eşyalara bulaşması ile çevredeki diğer kişilere bulaşan bu hastalığın yayılım hızının azaltılması için toplum olarak bu bayramda olabildiğince telefon gibi iletişim araçlarını kullanarak bayramlaşmayı tercih etmeliyiz.''

Özcebe, bayram ziyareti yapılmaması kabul edilemiyorsa ve mutlaka yapılacaksa da yakın temastan kaçınılması gerektiğini belirterek, ''Ziyaretler sırasında uzaktan selamlaşılmalı, öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklarımızdan bu sene vazgeçilmeli. Ziyaret sonrasında ev ortamı iyice havalandırılmalı, eller yıkanmalı. Ayrıca, hastalar bayramlaşmaya gitmemeli, evdeki kişi hasta ise odasından çıkmamalı'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.